ABD: Açıkça karşıyız

Dünya Haberleri —

7 Aralık 2022 Çarşamba - 16:50

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

  • Günlük basın brifinginde gazetecilerin, Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına ilişkin sivillerin hayatlarının da riske edildiğini dile getiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “potansiyel bir kara harekatı ve askeri harekatlara şiddetle karşı olduğumuzu açıkça ifade ettik” dedi.  

Price, “Bu konudaki mesajlarımız başından beri aynı. Suriye'deki halkın hayatını daha da istikrarsızlaştıracak ve daha da önemlisi küresel koalisyonun IŞİD'e karşı zorlukla elde ettiği ilerlemeyi riske atacak potansiyel bir kara harekatı dahil, askeri harekata şiddetle karşı olduğumuzu hem kamuoyu önünde hem de özel olarak açıkça ifade etmeyi sürdürdük. Tüm tarafların derhal gerilimi azaltması gerektiğine inanıyoruz. Bu, son günlerde sürekli olarak verdiğimiz bir mesajdır” diyen Price, Suriye'de ve Türkiye-Suriye sınırı boyunca gerilimin tırmanmasının tehlikeli olacağını; son saldırılarda görüldüğü gibi sivillerin ve hatta potansiyel olarak ABD personelinin güvenliğine tehdit oluşturacağını kaydetti.

Sözcü Ned Price, “Türkiye'ye ve Suriyeli yerel ortaklarımıza, IŞİD'le mücadele hedeflerimiz ve sınırın her iki tarafındaki siviller üzerindeki potansiyel etkilere ilişkin ciddi endişelerimizi sürekli olarak ilettik. Son günlerde de bunu çok net bir şekilde paylaşıyoruz” diye konuştu.WASHİNGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.