Berjîn Zenda İsviçre’de anıldı

29 Kasım 2021 Pazartesi - 17:40

.

.

  • Heftanîn’de 7 Temmuz 2021’de şehit düşen Berjîn Zenda ve 5 arkadaşı İsviçre’nin Solothurn kantonunda düzenlenen kitlesel bir anmayla anıldı. 

İsviçre Kürt Kadın Birliği (YJK-S) ve Jinên Ciwan ên Têkoşer (TekoJIN), 7 Temmuz 2021’de Heftanîn’nine bağlı Kêste köyü yakınlarında işgalci Türk ordusunun bombardımanında şehit düşün Berjîn Zenda (Ayşe Demir) ve 5 arkadaşı için İsviçre’nin Solothurn kantonunda kitlesel bir anma düzenledi.

Anmaya Berjîn Zenda’nın ailesinin yanı sıra İsviçreli kadın örgütleri ile yüzlerce yurtsever Kürdistanlı katıldı. 

‘Mücadelesine sahip çıkacağız’

Anmada konuşan Berjîn Zenda’nın annesi Ziyana Ana (Yadê Zeliş) şunları söyledi: “Berjîn sadece benim kızım değildi. Berjîn yüzünü özgür dağlara çevirerek halkı için mücadele yolunu seçti. Ailesi olarak Berjîn hevalimizin anısına bağlı kalarak onun mücadelesine sahip çıkacağız. Kürt halkının başı sağ olsun.”

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) temsilcisi Zozan Serhat da, Berjîn Zenda şahsında Kürt kadınlarının verdiği özgürlük mücadelesini anlattı. Serhat, “Berjîn Zenda, bugün Delal Amedler, Sakine Cansızlar, Zelal Sidemler, Tijda Ekecikler gibi mücadele tarihine adını yazdırarak Kürt Özgürlük Mücadelesi’nde bir mihenk taşı olmayı başarmıştır” dedi.