Boğaziçi pes etmiyor

7 Ekim 2021 Perşembe - 19:21

  • Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektörü Naci İnci’nin haklarında suç duyurusunda bulunması ardından gözaltına alınan 10 öğrenciden ikisi tutuklandı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, tutuklamaları protesto etti. 

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanan rektör Prof. Dr. Naci İnci’nin atamasına karşı önceki gün düzenlenen protesto eyleminde dört öğrenci gözaltına alındı. Gözaltı ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencileri “terörist” olarak hedef göstermesine ardından üniversitenin Güney Kampüsü önünde toplanan üniversiteli öğrenciler, sloganlar eşliğinde düzenledikleri yürüyüşle gözaltı ve hedef göstermeyi protesto etti. Daha sonra tekrar Güney Kampüs önene gelerek oturma eylemi düzenleyen öğrencilerin etrafı polis tarafından ablukaya alındı. Burada da ilk belirlemelere göre en az 6 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
Öğrencilerden Muhammed Çelik, İsmail Gürler ve Deniz Çakan, Emniyet’teki ifade işlemlerinin ardından hastane kontrolleri sağlanarak serbest bırakıldı. Geriye kalan öğrencilerden Enis Berke Gök, Nazmiye Gizem Sert, Eftelya Koyuncu, Mehmet Velat İnci, Kaan Bozgül, Elif Bayburt ve Caner Perit Özen ifadeleri alınmak üzere gece boyunca gözaltında tutuldu.

Kayyumun suç duyurusu 
Gözaltında bulunan öğrenciler hakkında kayyum rektör Naci İnci’nin öğrencilerin kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu öğrenildi. Emniyet’te öğrencilerin, “hakaret etmek”, “kamu malına zarar vermek”, “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet etmek” ve “görevli memura görevini yaptırmamak” iddiasıyla ifadeleri alındı. Öğrenciler, gün içinde ifadeleri alınmak üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Burada savcılıkta ifadeleri alınan öğrencilerden Koyuncu, Sert, İnci ve Bozgül adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Enis Berke Gök “Kamu malına zarar vermek” ve “Toplantı ve gösteri kanuna muhalefet etmek”ten; Elif Bayburt ve Caner Perit Özen de “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek” gerekçesiyle tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Elif Bayburt adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen ise tutuklandı.

Tutuklamaları protesto
Üniversite öğrencileri, tutuklanan arkadaşları için dün kampüste bir araya geldi. Öğrencilere saldıran polis, 8 kişiyi gözaltına aldı. Polisler, gözaltına aldıkları öğrencileri darp etti. Polis, gözaltı sırasında gazetecilerin görüntü almasını da engellemeye çalıştı. Haber hazırlanırken öğrencilerin kampüs içerisinde ve dışarısındaki bekleyişleri sürüyordu. Kampüs polisler tarafından ablukaya alınmış durumdaydı.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.