Eşbaşkanlar 8 aydır evde hapis

10 Şubat 2021 Çarşamba - 17:39

  • Görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz, Özden Gülmez ve Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanı Baran Akgül, 8 aydır ev hapsinde tutuluyor. 

Türk İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Mayıs 2020’de Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP)  Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ve Özden Gülmez, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanları Baran Akgül ve Esmer Baran görevden alındı. Eşbaşkanların yerine Siirt’e Vali Ali Fuat Atik, Baykan’a Kaymakam Mehmet Tunç, Kurtalan’a ise İhsan Emre Aydın kayyum olarak atandı. Kararla birlikte eşbaşkanlar aynı gün Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Örgüt propagandası yapmak”, “Örgüt üyesi olmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

 Işık, Turhan, Sarsılmaz, Gülmez, Akgül ve Baran, Siirt Belediyesi çalışanları Eşref Tekin ve Gülçin Konneş ile belediye eşbaşkanlığı görevine seçildiği halde mazbatası verilmeyen Resul Kaçar, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadelerinin ardından 19 Mayıs 2020’de adliyeye çıkarıldı. Eşbaşkanlar savcılık ifadelerinin ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Turhan, Baran, Tekin, Konneş ve Kaçar, çıkarıldıkları mahkemece “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılırken, Işık, Gülmez, Sarsılmaz ve Akgül hakkında ise “ev hapsi” kararı verildi.

8 aydır ortada iddianame yok

 Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma 8 ay geçmesine rağmen sonuçlanmazken, eşbaşkanlar da 8 aydır ev hapsinde tutuluyor. Eşbaşkanların avukatları tarafından ev hapsinin kaldırılmasına yönelik her ay mahkemeye yaptıkları başvurular ise reddedildi. Baykan Belediyesi Eşbaşkanı Özden Gülmez, 8 aydan fazladır bulunduğu evde sabah ve akşam olmak üzere iki kez evlerine gelen memurlara imza verdiğini kaydederek, “3 veya 4 kez, gece saat 23.00, 00.30 veya 02.30’da imzaya geldikleri de oldu” dedi.

İddianamenin hazırlanmamasının bir bıktırma politikası haline geldiğini belirten Gülmez, ”Yargılamanın tamamen talimatlarla yapıldığını artık resmi olarak görüyoruz. Ortada bir suç durumu da yok. Zaten olsaydı çoktan iddianame hazırlamış olurlardı” diye konuştu. 

HDP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Siirt’e yüzde 48,36, Baykan’da yüzde 27,74, Kurtalan’da ise yüzde 50,08 ile seçimi kazanmıştı.  SİİRT

 

Eski eşbaşkana 9 yıl hapis

HDP Bağlar eski İlçe Eşbaşkanı Arzu Karaman’ın yargılandığı karar duruşmasında 9 yıl hapis cezası verildi.

Karaman’ın “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın 11.i duruşması, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Arzu’nun avukatı Fadıl Yıldız duruşmada hazır bulundu. Savcı sunduğu mütalaada, Kongreya Jınên Azad’da (KJA) yer aldığı, giydiği yeleğin örgüt yeleği olduğu, siyah beyaz renginde olan kuşağın örgüt kuşağına benzediği için “örgüt üyesi” iddiasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına ve adli kontrol tedbirinin devam etmesine karar verdi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.