Gerilim diplomatik krize dönüştü

Dünya Haberleri —

26 Kasım 2021 Cuma - 18:38

Johnson ve Macron

Johnson ve Macron

  • Manş’taki facia sonrası İngiltere ile Fransa arasında yükselen gerilim diplomatik krize dönüştü. Macron ile Johnson kelimenin tam anlamıyla birbirine girdi.

 

İngiltere ile Fransa arasında yükselen gerilim diplomatik krize neden oldu. Johnson, Macron’a gönderdiği mektubu Twitter'dan yayımlayınca, Fransa, İngiliz İçişleri Bakanı’na yapılan resmi daveti çekti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson kendilerine sağlanan 60 milyon Euro’luk desteğe rağmen Fransa’nın Manş Denizi’nden geçişleri önlemek için yeterli çabayı göstermediği görüşünde. Bazı İngiliz siyasiler de Fransa’yı geçişlere göz yummakla suçluyor. Fransa ise suçlamaları şiddetle reddediyor.

Twitter paylaşımı gerilimi artırdı

Johnson’ın Perşembe akşamı resmi Twitter hesabından Macron’a yazdığı mektubu yayımlamasıyla iki ülke arasındaki gerilim iyice tırmandı.

İngiltere ortak devriye istiyor

Mektupta Johnson trajedinin tekrarını önlemeye yardımcı olabileceğini savunduğu beş maddelik adımları açıkladı.

Johnson planda Fransız kıyılarında ortak devriye ile daha fazla gözetim ve denetim önerdi. Ancak Fransa, egemenlik hakları çerçevesinde ortak devriyeyi kategorik olarak reddediyor. İngiltere ise yaşananlar sonrasında Fransa’nın pozisyonunu gözden geçirmesini talep ediyor. Ayrıca Fransa'ya İngiltere'ye ulaşan mültecileri geri alması çağrısı yapıyor.

Macron öfkelendi: Ciddiyetsizlik

Emmanuel Macron ise bu talebe öfkeyle tepki gösterdi. Fransa Cumhurbaşkanı, İngiltere başbakanını Twitter'dan bu çağrıyı yaparak "ciddi" olmamakla suçladı.

'Biz muhbir değiliz’

Cuma sabahı yaptığı basın toplantısında Macron, Johnson’ı sert sözlerle eleştirdi: "Bu konularda bir liderden diğerine tweetler ve kamuoyuna açıkladığımız mektuplarla iletişim kurmuyoruz. Biz muhbir değiliz."

'Johnson ikili konuşuyor’

Fransız hükümet sözcüsü de mektubun Johnson ve Macron'un Çarşamba günü telefonla yaptığı görüşmeye "hiç tekabül etmediğini" söyledi ve ekledi: "İkili konuşmalardan bıktık."

'Bu kabul edilemez’

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin de Johnson’a tepki göstererek, "İngiltere başbakanının açık mektubunu kabul edilemez ve ortaklar arasındaki tartışmalarımıza aykırı buluyoruz" dedi.

Patel’in daveti geri çekildi

Yaşanan gerilimin ardından Fransa, İngiliz İçişleri Bakanı Priti Patel'e yaptığı zirve davetini geri çekti. Sözkonusu zirvenin Pazar günü Calais'te yapılması planlanıyor. Zirveye Belçika, Hollanda, Almanya ve Avrupa Komisyonu’ndan temsilciler

çağrıldı.

27 mülteci can vermişti

Fransa'dan Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye geçmeye çalışan mültecileri taşıyan botun batması sonucu çoğunluğu Kürt 27 mülteci boğularak can vermişti.

Kurtulanlar taburcu edildi

Kurtarılan iki kişi ise tedavilerinin ardından hastaneden taburcu edildi. Biri Iraklı, diğeri Somalili olan mültecilerin devam eden soruşturma kapsamında ifadesinin alınacağı açıklandı.

Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan ikisinin "kasten adam öldürmekle" suçlandığı öğrenildi. 

Mülteci politikanız öldürüyor

Manş Denizi’ndeki facia sonrası Londra’da sokağa çıkan halk Johnson hükümetini protesto etti ve ölümlere neden olan mülteci politikasının değiştirilmesini istedi.

Perşembe akşamı İçişleri Bakanlığı önünde toplanan göstericiler, "İngiltere de suçlu", "sınırlar öldürüyor", "kimse yasadışı değil" yazılı döviz ve pankartlar taşıdı.

Yapılan konuşmalarda, alınan önlemlerin göçmenleri durdurmak yerine ölümlerine neden olduğuna dikkat çekilerek, "Bu bir göç krizi değil; bir insanlık krizi, bir merhamet krizi, bu bir insan yapımı kriz" denildi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.