Gümüşhane’de ölüm tehdidi

13 Ocak 2021 Çarşamba - 16:11

  • Gümüşhane E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan üç tutsak, aileleriyle yaptıkları telefon görüşmesinde gardiyanlar tarafından şiddet gördüklerini belirterek, “Her gün tehdit ediliyoruz, can güvenliğimiz yok” dedi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 2015’te uygulanan sokağa çıkma yasakları döneminde tutuklanan ve 36 yıl hapis cezasına çarptırılan Hamza Arzuman, ağabeyi Hekim Arzuman ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde aynı koğuşta kalan Reşit İlhan ve soyadı öğrenilemeyen Halil ile birlikte gardiyanların şiddetine maruz kaldıklarını aktardı. Hamza Arzuman, ailesiyle yaptığı görüşmede şunları aktardı: “Siyasi tutuklu olduğumuz için her gün gardiyanların kötü muamelesine maruz kalıyoruz. Her gün gardiyanlar tarafından tehdit ediliyoruz. Geceleri uyuyamıyoruz. Her gün sabah erken saatlerde kapıya vurup sesler çıkartıyorlar, üzerimizde psikolojik savaş yürütüyorlar. Gözümüze uyku girmiyor. Can güvenliğimiz yok.” 

Arzuman, kötü muameleye karşı aileler olarak cezaevi yönetimine dilekçe verdiklerini, ancak dilekçelerinin işleme alınmadığını belirtti.

 

Urfa’da cezaevi yasağı

Urfa Valiliği, kent genelinde bulunan cezaevlerinin kampüsünde, eklentilerinde ve tel örgülerine 1 kilometre sınırına mesafede yapılacak her türlü eylem ve etkinliğin 28 Ocak’a kadar yasaklandığını duyurdu. Valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ”5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 19. maddesine istinaden İlimiz sınırları içerisinde bulunan Ceza İnfaz Kurumlarının kampüsünde, eklentilerinde ve tel örgü sınırlarına bir kilometre mesafe içerisinde; yapılacak her türlü toplanma, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması, röportaj, kamera çekimi, pankart açma ve taşıma, slogan atma, yazılı veya üzerinde sembol bulunan kıyafetlerle cezaevine girme, cep telefonu ile fotoğraf ve video çekimi yapma, stant açma, eylemsel davranışlarda bulunma gibi etkinlikler 12 Ocak 2021 ve 28 Ocak 2021 tarihleri arasında yasaklanmıştır.” 

 

30 tutsak koronaya yakalandı

Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Ahmet Bayna, haftalık telefon görüşmesinde cezaevinde tabi tutuldukları hak ihlallerini ailesiyle paylaştı. Bayna, Aralık 2020’den beri cezaevinde kendisi dahil 30’a yakın tutsağın koronavirüsü testinin pozitif çıktığını aktardı. Cezaevi idaresinde hiçbir tedbir alınmadığını dile getiren Bayna, tedavilerinin yapılmadığını kaydetti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.