Heval Hüseyin için

Kültür/Sanat Haberleri —

3 Ağustos 2022 Çarşamba - 21:00

Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi

  • Hüseyin Çelebi’nin kurucusu olduğu Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Kadın Öğrenciler Birliği’nin (JXK) düzenlediği Hüseyin Çelebi 29. Şiir ve Öykü etkinliği 2 Ekim’de yapılacak.

Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü etkinliği 2 Ekim 2022 tarihinde, Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenecek. Etkinliğe katılmak için yapılan başvurular ise 18 Haziran’da başladı ve 14 Ağustos’a kadar devam edecek. Öykü ve şiir olmak üzere iki dalda gerçekleşecek olan etkinliğe, isteyen herkes en fazla iki şiir ve bir öykü ile katılabiliyor. Şiir ve öyküler Kurmancî, Kirmanckî, Türkçe ve Almanca dillerinde yazılabilir.

Edebiyat, müzik ve sergi bir arada

Organizasyon tertip komitesi, etkinlik programının içeriğine dair bilgilendirmede, "Şiir ve Öykü etkinliği programımızda yarışmanın sonuçları açıklanıp, eserler okunacak. Aynı zamanda farklı sanatçılar da programımıza müzikal olarak katılacak ve etkinliğimizde bir resim sergisi de düzenlenecek" ifadelerine yer verdi.

3 dilde 10 kişilik jüri

Daha da genişletilmesi için yoğun çalışmaların devam ettiği 10 kişilik jüri üyeleri arasında, Kurmancî dalında Abdulkadir Ulumaskan, Fevzi Özmen Luqman Guldivê ve Avesta Aydın yer alırken; Türkçe dalında Hicri İzgören, Sercan Aydın ve Robert Peköz bulunuyor. Almaca dalında ise Anja Flach; Kirmanckî dalında da Seyîdxan Kurij ve Lerzan Jandil bu yılki jüri ekibinde yerini aldı. 

Bu yılki programa Cemîl Qoçgirî, Rêber Serhad ve Suna Alan da müzikal zenginlik katacak.

30 yıldır devam ediyor

Yaklaşık 30 yıldır devam eden Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü etkinliğinin, Kürt şiiri ve edebiyatı için önemine vurgu yapan Tertip Komitesi amacını, "İlk amacımız değerli arkadaşımız ve devrimci Şehit Hüseyin Çelebi’yi anmak ve eserlerini onurlandırmaktır" şeklinde ifade etti.

Devrimci olmak sanatçı olmaktır

Hüseyin Çelebi’nin Kürdistan devrimcisi olarak, Avrupa’daki yaşamını ve mücadelesini edebiyat ile zenginleştirdiğine değinen Komite açıklamasına şu şekilde devam etti: "Devrimci olmak, aynı zamanda sanatçı olmak demektir. Devrim de bir sanattır ve bu sanat ancak, yaşamın, mücadelenin güzelliği ve estetiği ile ifade bulabilir. Bu alan Kürt toplumu için daha büyük önem taşıyor. Çünkü kültürel soykırımla toplum fiziki olarak yok edilemediği için, özel savaş, soykırımcı politikanın temel amacı olmuştur. Buna karşı en güçlü ve etkili cevap Kürt sanatını, edebiyatını ve kültürünü yaşatmak ve zenginleştirmektir. Aynı Heval Hüseyin’in bunun uğruna mücadele ettiği, savaşarak yaşamını armağan ettiği gibi."  HABER MERKEZİ

 

Eserler, posta veya e-mail aracılığıyla aşağıdaki adreslere ulaştırılabilir:

Posta Adresi: Postfach 15 01 32 70075 Stuttgart

E-Mail: Huseyincelebi2022@protonmail.com

 

 

****

 

Onurlu bir yaşam Örnek bir mücadele

Hüseyin Çelebi 1967 yılında Dersimli bir ailenin ilk çocuğu olarak Hamburg kentinde dünyaya geldi. 1938 Dersim Soykırımı’ndan sonra İç Anadolu’ya sürgüne gönderilmiş, daha sonra İstanbula göç etmiş bir aileden geliyordu. Çelebi ailesinin Dersim’den başlayan sürgünlüğü yıllar sonra Almanya’da son buldu. Çocukluğundan itibaren yurtsever olan babasından çok etkilendi. 1974 yılında Güney Kürdistan’da yapılan katliamı kınamak için 1 Eylül günü babası ile 7 yaşında ilk defa bir gösteriye katıldı. 

Hüseyin’in en belirgin özelliği asi biri kişiliğe sahip olmasıydı. Haksızlıkları yaşamının sonuna kadar hiçbir zaman içine sindiremedi ve hep karşı çıktı. Okulda en çok politika, tarih, fen bilimleri ve yabancı dillere ilgi duydu. İngilizce ve İspanyolca öğrenmişti.

Kurdistan Report’un kuruluşu

Politik yaşamına önce Alman Sosyalist İşçi Gençliği (SDAJ) ve Sosyal Demokrat Parti’nin Gençlik Örgütü olan Jusos’a (Genç Sosyalistler) örgütüne ilgi duymuştu. 1980’lı yılların başında Hamburg’daki Kürt derneğinin dış ilişkiler çalışmalarında yer aldı. 80’li yılların ortasına doğru ise artık tamamen Kürt Özgürlük Hareketi’yle birlikte hareket etmeye başlamıştı. 1985 yılında politik aktivitelerinden dolayı ilk defa tutuklanmış ve para cezasına çarptırılmıştı.

1986 yılında Düsseldorf Üniversitesi’nde Sosyoloji öğrenimi görmeye başladı. Üniversite yıllarında Kurdistan Report’un kuruluş sürecinde yer aldı. Bir süre sonra Köln’de ’Kürdistan Zentrum’da çalıştı. 

Wuppertal’da 2 sene hapiste kaldı

25 Şubat 1988 yılında Almanya’nın PKK’yi izole etme çabaları çerçevesinde Hüseyin Çelebi tutuklandı ve iki yıl boyunca Wuppertal’da hapis yattı. Mahpusluk süresi içerisinde hukuki savunmalar üzerine yoğunlaştı. Düsseldorf yargılamaları sürecinde güçlü siyasi savunmalar yaptı. 1990 yılının başında serbest bırakıldıktan sonra ‘Kürt Halkının Dostları’ Derneği’nin kuruluşuna katıldı.

KDP tarafından katledildi

1992 yılında Güney Kürdistan’a gitti. Kuzeyden Türk devleti Güney’den ise KDP ve YNK anlaşarak PKK’yi yok etmeye çalıştıkları bir dönemde gerilla olarak bu güçlere karşı savaştı. Çocukken resmini yatağına astığı Barzani’nin bir peşmergesinin kurşunu ile henüz 25 yaşında iken Heftanin’de şehit düştü.

YXK’nin Onursal Başkanı

Hüseyin Çelebi Aralık 1992’de YXK’nin İkinci Kongresinde Avrupa’daki tüm öğrencilere örnek bir kişilik olduğu için 

‘Onursal Başkan’ olarak seçildi ve anısına her yıl şiir ve öykü etkinliği gerçekleştirilmeye başlandı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.