Kadınlardan şiddete karış dalga dalga direniş

Kadın Haberleri —

25 Kasım 2021 Perşembe - 17:33

.

.

  • 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla  alanlara çıkan kadınlar,  erkek-devlet şiddetine karşı yürüdü.  SES ve  DİSK’li kadınlar ise çalışma koşullarına dikkat çekerek, eşit işe eşit ücret istedi.

Bakurê Kurdistan ve Türkiye’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadınlar alanlara çıktı.

Deniz Poyraz’ın köyünde 25 Kasım yürüyüşü

Mêrdîn’de (Mardin) Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve HDP, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz’ın Mehsert (Ömerli) ilçesindeki köyü Xirbêmirîşka’da (Tavuklu) düzenlenen yürüyüşe çok sayıda kadın katıldı. Ellerinde Deniz Poyraz, Gülistan Doku, İpek Er, tutuklu Garibe Gezer’in fotoğrafları ile kadın mücadelesine dikkat çeken dövizler eşliğinde yürüyen kadınlar, “Savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı Özgürlük Zamanı” pankartı açtı.

Burada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, 61 yıl önce Dominik’te katledilen Mirabel kardeşleri hatırlatarak, “Faşist diktatörlüğe baş kaldırdığı için, diktatörler tarafından tecavüz edilip katledildiler” dedi. Türkiye ve Ortadoğu’da da bu fikirlerle hareket eden iktidarların olduğuna dikkat çeken Başaran, Deniz Poyraz’ın da bu şekilde katledildiğini belirtti.

Êlîh’te kadınlar şiddete karşı yürüdü

Êlîh’te (Batman) TJA ve HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Batman’da yürüyüş düzenliyor. “Savaşa, şiddete , yoksulluğa karşı Kadın özgürlük zamanı” pankartının açıldığı yürüyüşe çok sayıda kadın katıldı.