Karnımızı dahi doyuramıyoruz, Erdoğan gitsin artık

Kadın Haberleri —

3 Temmuz 2022 Pazar - 17:15

.

.

  • Amed’de pazara giden kadınlar eli boş dönüyor. Bir ekmeğin 5 lira olduğu kentte, intihar ve boşanmaların sebebinin yoksulluk olduğunu söyleyen kadınlar, “Kimsenin halktan haberi yok” ve “Karnımızı doyurmak için artık Allah’a dua ediyoruz” derken, Erdoğan için ise “İşi bitti, gitsin artık” talebini yükseltti.

MEDYA ÜREN-DERYA REN / JINNEWS-AMED

Ekonomik krizin derinleştiği Türkiye’de halkın alım gücü düştü. Ülke kaynaklarının savaşa ve ranta harcandığı Türkiye’de temel gıda maddelerine ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor. Ekonomik krizin en çok etkilediği pazarlarda halk, ihtiyaçlarının yarısını almak zorunda kalıyor.

 

.
Meryem Aslan

‘Cebimi yokladım, alacak gücüm yok’

Amed’in Yenişehir ilçesinin Ofis Semti’nde Perşembe pazarına giden kadınlar neredeyse eli boş dönüyor. Yaşadıkları zorluğu anlatan kadınlardan Meryem Aslan şöyle diyor: “Evde iki kişi çalışıyoruz. Ama pazara geldiğimde zorlanıyorum. Çocuklarım açısından da üzülüyorum, çünkü onlar da evlendi ve evi geçindiremiyorlar. Her şey çok pahalı, fiyat listelerine baktığımda üzülüyorum. Geçen sene 20-30 TL ile istediğimi alıyordum, şimdi ise en uygun salatalığın fiyatı 6-7 TL. Temel ihtiyaçlarımı alamıyorum. Şimdi bir şey alayım desem 300-400 TL’den az bir parayla alamam. Az önce bir cebimi yokladım ama alacak gücüm yok. İyiye gitmiyoruz daha kötü olacak.”

.
Sayime Demir

İntiharın, boşanmanın sebebi yoksulluk

Pazarı baştan sona dolaşan Sayime Demir ise, “Her şey çok çok pahalı. Erdoğan evimizi yaktı” dedi. Demir şöyle devam etti: “Erdoğan’ın parası çok onun için fiyatlar dert değil 100 bin TL maaş alıyor. Biz emeklilerin maaşına 200 TL zam yapılıyor. Yeter deniliyor. Fakirler meyvenin tadını bilmiyor. Yaz geldi ama ben hiçbir meyveyi alamadım. Sürekli intihar olayları oluyor, insanlar boşanıyor, bunların sebebi geçimsizliktir. 25 yıldır sarayda oturuyor yeri güzel tabi, yerinden kalkmayı bilmiyor, işi bitti kalksın artık. Türkiye’yi bitirdi. Onun gibi yapmayacak iyi biri gelsin yerine. Kimsenin halktan haberi yok. Seçim yapıp onu bir an önce göndersinler. İnsanlar yağ alsa, un alamıyor. Her şey eksik kalıyor.”