Nürnberg'de Hani rüzgarı

Kültür/Sanat Haberleri —

26 Mayıs 2022 Perşembe - 13:00

Hani Mojtahedi

Hani Mojtahedi

  • Almanya'nın Nürnberg kentinde 11. Kürt Kültür Haftası, Kürdistan’ın farklı yörelerinden halk oyunlarının gösterimiyle başladı. Ardından ise Doğu Kürdistanlı sanatçı Hani Mojtahedi sahne aldı. 

DENİZ BABİR/NURNBERG

Almanya'nın Nürnberg kentinde 11. Kürt Kültür Haftası düzenleniyor. “Kültürün, kimliğin, halkın ve ülkenin özgürlüğün için” başlığıyla gerçekleşen kültür haftası kapsamında halk oyunları, konser, film gösterimi gibi etkinlikler organize ediliyor. 

Kültür Haftası, 25 Mayıs akşamı Villa Leon Koerber-Weg’de, Kürdistan’ın farklı yörelerinden halk oyunlarının yer aldığı folklor gösterimiyle başladı. Ardından ise Doğu Kürdistanlı sanatçı Hani Mojtahedi sahne aldı. 

Kültürümüzle ayaktayız

Nürnberg Belediyesi Başkanı Marcus König gönderdiği mesajla yurt dışında olduğu için festivale katılamadığını belirterek, dayanışma mesajını iletti. Festival organizasyonundan Nürnberg Medya Evi adına Ali Medya “Sanat ve kültür olmazsa olmazımızdır. Sürgünde olmak elbette zordur. Bizleri, gelecek nesillerimizi ayakta tutacak da bu tarz önemli kültürel etkinliklerdir” dedi. Kültür Haftası’nın 4 gün boyunca devam edeceğini söyleyen Medya, “Dilimizi, kültürümüzü her zaman korumalı ve yaşatmalıyız” diye ekledi. 

Pandemi ardından yeniden

Yeşiller Partisi Nürnberg Meclis Üyesi Cengiz Şahin ise yaptığı konuşmada “Pandemiden sonra tekrardan bir arada olmanın heyecanını yaşıyoruz. Festivalin 11.’sini gerçekleştirmek de apayrı bir güzellik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.  Nürnberg’in barış ve insan hakları şehri olarak kabul edildiğini hatırlatan Şahin, “Kürt halkı da direnen ve direnişinen taviz vermeyen bir halk. Herkese serkeftin diyorum” dedi.