Öcalan posterleri ‘kısmen’ taşınabilecek!

Dünya Haberleri —

30 Haziran 2021 Çarşamba - 20:15

.

.

Hannover polisinin, Öcalan posterine yasak getirmesi üzerine hukuki yollara başvuran eylemciler davayı kazandı. Mahkemeye göre siyasi tutsakların özgürlüğü için düzenlenen gösterilerde Öcalan posteri taşınabilecek.

 

Alman devletinin, Kürdistani sembol, bayrak ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın posterlerine yönelik yasakçı tutumu sık sık gündeme gelen bir konu. Yasağa itiraz eden Kürdistanlılar ve dostları hukuki yollara başvuruyor. Almanya’nın Hannover kentinde 19 Haziran’da düzenlenmek istenen eylem için Hannover Emniyet Müdürlüğü, Öcalan posterlerine yasak getirmişti.

Karara itiraz eden eylemciler, hukuki yollara başvurdu. 18 Haziran’da Hannover 10. İdare Mahkemesi, Öcalan posterlerinin “Dernekler Yasası kapsamında hala yasaklı olduğu için sadece münferit durumlarda yasal olabileceğine” hükmetti. Karar metninde “Öcalan'ın kişisel/şahsi tutukluluk durumuna ilişkin kamuoyunu bilgilendirme amaçlı gösterilerde istisnalar gösterilebilir” denildi.

Karar ardından Interventionistische Linke (IL-Müdahaleci Sol) ve Rote Hilfe tarafından 19 Haziran’da "Adlarını Söyle-Resimlerini Göster-Siyasi tutsakların özgürlüğü ve gözaltında kaybettirilenlere karşı" şiarıyla düzenlenen eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile birlikte Nelson Mandela, Tamara Bunke ve Angela Davis’in de portreleri bir pankartta taşındı.

Gazetemize konuşan dava avukatlarından Peer Stolle, “Mahkemeler, Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarını PKK’nin sembolü olarak görüyor ve bu yüzden gösterilmesini yasaklıyor. PKK ve Kürt sembolleri yasağını oldukça sorunlu buluyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.