Önder Babat anıldı

4 Mart 2022 Cuma - 16:34

  • Devrimci Hareket, 18 yıl önce İstiklal Caddesi’nde katledilen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Önder Babat’ı vurulduğu yerde andı.

 

İstiklal Caddesi’ndeki anmada, “Önder Babat için adalet istiyoruz!” pankartı açıldı. Anmaya, çok sayıda kişi katıldı. Basın açıklamasını Devrimci Hareket Dergisi Yazı İşleri Müdürü Ahmet Ediz Kankur okudu. Babat’ın katledilmesinden sonra delillerin karartıldığını vugulayan Kankur, “Vurulduğu sokakta bir tane bile delil toplanmadı, burjuva medyasında olayı çarpıtan haberler yaptırıldı, otopsi işlemi engellenmek istendi, bir kamu davası açılması organize bir biçimde engellendi, Önder Babat’ın katilinin bulunmasını isteyenlere kelepçe vuruldu, işkenceye maruz kaldı” diye konuştu.

Babat’ın eşit ve özgür bir yaşamı savunduğu için katledildiğini belirten Kankur, “Önder, bir avuç egemenin kendi iktidarları için milyonlarca insanın geleceğini çalmalarına hayır dediği için öldürüldü. Öğrencilerin, gazetecilerin, akademisyenlerin, sanatçıların ve tüm halkın polis baskısıyla, hapishane tehdidiyle seslerinin kısılmasına karşı mücadele ettiği için öldürüldü” ifadelerini kullandı.

Kankur, “Biz onunla, Gezi’de, Suruç’ta yitirdiğimiz tüm arkadaşlarımızın yanındaydık. Cumartesi Annelerimizin omuz başında, Beyazıt Meydanı’nda, Soma’da, 10 Ekim’de, Ankara Garı’nda hep birlikteydik. 18 yılın ardından tekrar söz veriyoruz, Önder’in umudu ve amacı yarım kalmayacak, katillerinden hesap soracak, değerlerini yaşatacağız” dedi.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.