Rojava ve Şengal kuşatılıyor

28 Nisan 2022 Perşembe - 21:00

  •  KDP, Rojava sınırındaki 8 karakolunu 66’ya çıkararak, Irak da Şengal tarafında duvar örerek, ikisini teşvik eden Türk devleti de Medya Savunma Alanları merkezli saldırılarını sürdürüyor. 
  •  Böylece bir konsept dahilinde Türk devleti, KDP ve Kazimi hükümeti tarafından Şengal, Rojava ve Medya Savunma Alanları kuşatılarak, bağlantıları kesilmek isteniyor.  

BÊRÎTAN SARYA/ANF/DÊRIK

KDP, Türkiye ile koordinasyon içinde son iki yıldır Medya Savunma Alanları’na olduğu gibi Rojava’ya dönük kuşatmasını tırmandırmış durumda. KDP, 33 km’lik Başûr-Rojava sınırındaki karakollarını sayısını son yılda 66’ya çıkardı, yüzlerce mevzi oluşturdu. KDP’ye bağlı özel güçler, termal kameralar ve zırhlı araçlar bölgeye sevk edilirken sınır hattında Türk devletiyle ortak kullanılan üsler kuruldu.

Suriye’deki savaş öncesinde Rojavayê Kurdistan’ın KDP güçleriyle sınırı, Türkiye-Suriye-Irak üçgeninde yer alan Pêşxabûr’dan başlayarak Sihêla köyüne kadar uzanıyordu. Irak’ın Sihêla köyünden Rabia sınır kapısına kadar olan bölümünü ise Irak ordusu kontrol ediyordu. Bu sınırda 2012’ye kadar sadece Saddam döneminden kalan ve KDP güçlerinin kullanmaya başladığı 8 karakol vardı. Rojava Devrimi’nin başladığı yıl olan 2012’de ise KDP bu karakolların sayısını yaklaşık 20’ye çıkardı. Bununla da yetinmeyen KDP, Nisan-Mayıs 2014’te Başûrê Kurdistan ve Rojava’nın Dêrik sınırı arasına hendekler kazdı. 

Irak tarafını da YPG-YPJ özgürleştirdi

DAİŞ’in Haziran 2014’te Musul’a saldırıları başlayınca Irak ordusu, Rojava’nın Dêrik sınırındaki Şihêla köyünden Rabia Sınır Kapısı’na kadarki tüm hattı bırakarak kaçtı. Irak’ın boşalttığı yerlere KDP ve az sayıda da YNK güçleri yerleşti. DAİŞ’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’e başlattığı saldırıyla birlikte bu kez KDP 12 bin kişilik gücünü bölgeden çekip Êzîdîleri soykırımla yüz yüze bıraktı; Şengal ve Til Koçer arasındaki Rabia ilçesi ve Rabia Sınır Kapısı da DAİŞ tarafından işgal edildi. Irak askerleri gibi peşmergelerden bu hattan çekildi. YPG-YPJ savaşçıları, soykırımla yüz yüze kalan Êzîdîleri kurtarmak için Til Koçer’den DAİŞ’le çatışa çatışa Şengal’e koridor açmaya başladı. Savaşçılar, 3 Ağustos günü öğleden sonra Rabia’ya 15 km mesafedeki Tawis, Kaile ve Mahmudiye köylerini DAİŞ’ten geri aldı. Rabia içinde DAİŞ’le çatışmalar uzun süre devam etti. Rabia ve sınır kapısı 30 Eylül 2014 günü bir kısım YNK ve KDP pêşmergesinin de katılımıyla tümden özgürleştirildi.

Rabia’yı özgürletirip pêşmergeye bıraktı

Rabia kasabasının büyük bölümünü kontrol eden YPG-YPJ savaşçıları, pêşmergeye devrederek Rojava’ya geçti. Böylece Pêşxabûr’dan Rabia ve Rabia Sınır Kapısı’na kadar olan 86 km’lik sınırın diğer tarafı tümden pêşmergenin denetimine girdi.

KDP bir kez daha sınırı bıraktı

Süreç içerisinde bu bölgede, Federe Kürdistan Hükümeti’nin bileşenleri olan KDP ve YNK’nin alanları paylaşma yaklaşımından dolayı sadece KDP pêşmergeleri kaldı. KDP’nin gerçekleştirdiği referandumla birlikte Ekim 2017’de harekete geçen Irak ordusu, başta Kerkük olmak üzere birçok bölgeye girdi. KDP, Dêrik-Til Koçer sınırının da bir bölümünü yeniden bırakarak Rabia kasabasına 15 km uzaklıktaki Mahmudiye köyüne kadar çekildi.

33 km’lik hatta KDP güçleri

KDP, Ekim 2017 ortalarından günümüze kadar Derîk’in karşısındaki Pêşxabûr üçgeninden Til Koçer karşısındaki Mahmudiye köyüne kadar olan 36 km’de sınır hattını kontrol ediyor. Bu hattan sonra başlayan Qamişlo ve Şengal sınır hattınıysa 2017-2021 arasında Heşdi Şabi, daha sonra da Irak polis güçleri kontrol ediyor. Bu hat, Derîk’ten başlayarak Rabia’ya, oradan Şengal yakınlarına kadar uzanıyor. 

Türkiye kabulü sonrası iyice tırmandırdı

“Bağımsızlık Referandumu” sürecinde Türkiye’yle bozulan ilişkilerini PKK, Rojava Devrimi ve Kürt karşıtlığını daha da tırmandırarak iyileştiren KDP, Rojava sınırı konusunda yine Türkiye’yle ortak hareket etti. KDP, Nêçîrvan Barzani’nin Ankara’ya çağrılıp Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesi ardından Rojava sınırı boyunca karakol ve gözlem noktaları inşa edip güçlerini sevk etti. Pêşxabûr Sınır Kapısı’na yakın tepelik alanlardan Mahmudiye köyüne kadar yeni karakol ve askeri noktalar inşa edildi. Eski karakollara ve yeni kurulanlara güç, ağır silah sevkiyatı yapıldı. Bu karakollar, termal kameralar donatıldı, özellikle Xanikê ve Şilikiyê üssüne teknik araçlar yerleştirildi.

MİT ve Parastin üslere yerleşti

MİT ve KDP istihbaratı, Dicle Nehri’nin arkasında yer alan El Qale ve Şilikiyê üslerine konuşlandı. Kuzey-Doğu Suriye’den Başûrê Kurdistan’a geçenleri, özellikle çocukları Özerk Yönetim’e bağlı askeri kurumlarda yer alan aileleri soruşturmak için kullanılmaya başlandı. Başûrê Kurdistan’da bulunan ve Rojava sınırını gören Bêxêr Dağı’nda Türk devletine ait keşif uçaklarının havalandığı bir karargâh/üs bile yapıldı.

Şengal Anlaşması’yla tamamen kuşatma

Türk devletinin dayatmasıyla ABD ve BM’nin gözetiminde KDP ve Kazimi iktidarı arasında Şengal’in askeri ve siyasi iradesi hilafına yapılan, üstelik uluslararası komplonun başlangıç tarihinin yıl dönümü seçilerek 9 Ekim 2020’de duyurulan ‘Şengal Anlaşması’ sonrası Rojava sınırındaki kuşatmaya hız verildi. KDP, Aralık’ta yeniden sınır bölgesine özel birlikleri sevk etti ve karakolları arttırdı. Son olarak 2,5 ay önce Mahmudiye köyünde kendi güçleri ve Irak hudut güçleri arasında 3 yeni karakol kurdu. Bu karakollarla birlikte KDP’nin Pêşxabûr’dan Mahmudiye köyüne kadar olan 33 km’lik Rojavayê Kurdistan sınırında en az 66 karakolu ve yüzlerce toprak mevzisi tamamlandı. Böylece Başûrê Kurdistan-Rojavayê Kurdistan sınırı bugün tamamen kuşatılmış durumda.

Ekonomik ambargo eşlik ediyor

Rojava-Başûr arasındaki Sêmelka Sınır Kapısı birçok defa KDP tarafından kapatılarak Rojava’ya ambargo uygulandı. Kazimi hükümetinin, Türkiye ve KDP’nin Kürt karşıtı politikalarına katılması ardından Şengal sınırındaki El Welid Sınır Kapısı da dönem dönem kapatılarak ekonomik ambargoya destek eriliyor. Zaten geçen yıldan itibaren Sêmalka Sınır Kapısı’ndan Başûr’a geçmek isteyen vatandaşlar aylar öncesinden haber vermek ve Parastin’dan onay almak zorunda.

Irak da kuşatmaya dahil edildi

KDP, Başûr-Rojava sınırını tümden kuşatırken Kazimi hükümeti de ‘Şengal Anlaşması’nın devamı niteliğinde Şengal ile Rojava sınırını önce tel örgütler ve kameralarla kapattı, Mart’tan beri de 250 kilometre uzunluğunda, 3 metre ve 75 cm yüksekliğinde duvar örüyor. 

Türk devletinin Medya Savunma Alanları’nda sürdürdüğü işgal saldırıları destekleyen KDP’nin 2019’dan bu yana özel güçleriyle gerilla alanlarını kuşattığı biliniyor. 

Üçlü kuşatmayla bağlantıları kesme

Böylece bir konsept dahilinde Türk devleti, KDP ve Kazimi hükümeti tarafından Şengal, Rojava ve Medya Savunma Alanları kuşatılarak, bağlantıları kesilmek isteniyor.  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.