Saldırılara Avrupa’dan tepki

Diaspora Haberleri —

17 Aralık 2020 Perşembe - 09:45

  • Almanya’nın Duisburg ve Heilbronn kentlerindeki Kürdistanlılar, Zînî Wertê ve Mexmûr’a işgalci saldırılar ile belediyelerin gasp edilmesine karşı alanlara çıktı.

Duisburg DKTM’nin çağrısıyla tren garı önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, Zînî Wertê ve Mexmûr Kampı’na saldırılar ile Türk devletinin saldırılarını protesto etti.

Eylemde, Alman kamuoyuna da Türk devletinin gerçekleştirdiği gasplara ve insan hakları ihlallerine karşı çıkma çağrısında bulunuldu.

Eylemdeki konuşmalarda, “Türk saldırısı, Zînî Wertê’ye KDP’nin askeri güç yığmasıyla birlikte gerilimin tırmandığı bir sırada gerçekleşti.

Stratejik bir bölgede olması itibarıyla Kandil için tehdit oluşturan bu askeri hareketliliğin, Türk devleti ile eş güdümlü olarak PKK’ye yöneliktir” denildi.

Mitingde yapılan konuşmalarda, AKP-MHP iktidarının belediyeleri gasp etmesine de sert tepki gösterildi, Saray rejiminin halk iradesine düşman olduğu belirtildi.

Eylemde 20 Mayıs’ta Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi tarafından Duisburg Avendunkplatz’da saat 17.00 de yapılacak ‘Kadına yönelik şiddete hayır’ mitingine ve 23 Mayıs’ta yine tren garında yapılacak protesto mitingine katılım çağrılarında da bulunuldu.

Almanya’nin Heilbronn kentinde Kürt Toplum Merkezi tarafından Güney Kürdistan ve HDP belediyelere yönelik işgal protesto edildi.

Kiliansplatz’ta bir araya gelen Meclis üyeleri, pankartlar taşıdı, Almanca bildiriler okudu.

Eylemde Güney Kürdistan’a yönelik saldırılar da kınandı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.