Tutsak iğne sonrası hafıza kaybı yaşadı

18 Temmuz 2022 Pazartesi - 18:40

Sebiha Yakut

Sebiha Yakut

  • Erzurum Dumlu 1 Nolu Cezaevi'ndeki tutulan Emrah Yakut, darp edildiğini ve kendisine zorla iğne yapıldığını belirterek, "Gardiyanlar beni öldürecek" dedi. 

Erzurum Dumlu 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Emrah Yakut, çok sayıda gardiyanın kendisini darp ettiğini, herhangi bir hastalığı olmamasına rağmen kendisine zorla bazı iğnelerin yapıldığını ve geçici hafıza kaybı yaşadığını söyledi. 13 Temmuz’da ailesiyle açık görüş gerçekleştiren Yakut, ayrıca yaşamından endişe ettiğini ifade etti. 

Yakut'un Van'da yaşayan annesi Sebiha Yakut, oğlunun kendisine “gardiyanlar beni öldürecekler" dediğini aktardı. Cezaevi önünde bir süre bekletildiklerini ve itiraz üzerine görüşme gerçekleştirebildiklerini ifade eden anne Yakut, oğluyla görüşeceği odaya geçmek için kullandıkları koridorda yaklaşık 50 gardiyanın beklediğini aktardı. Anne Yakut, “Görüş odasına geçtikten sonra koridorda bekleyen gardiyanlar, oğlumu sürükleyerek içeri getirdiler. Oğluma ne olduğunu sorduk. Oğlum, gardiyanların kendisini öldüreceğini söyledi" diye kaydetti.  

Oğlunun feci şekilde darp edildiğini, yüzünde morluklar ve kulak altında ise kan lekelerinin oluştuğunu belirten Yakut, “Oğluma su getirmelerini söylediğim gardiyanlar, bir bardakta sadece bir yudum su getirdiler. Oğlum getirilen suyu içmedi. Çünkü kolunu kaldırıp suyu içebilecek gücü olmadığını söyledi. Ben bardaktaki suyu alıp oğluma içirttim. Gardiyanların neden kendisini darp ettiğini söylediğimizde de, ‘Ben onların dayatmalarını kabul etmediğim için beni darp ediyorlar’ dedi. Oğlum, gardiyanların kendisine iğne yaptıklarını ve iğne sonrası hafıza kaybı yaşadığını da söyledi” şeklinde konuştu. 

Yakut, oğluna birkaç gündür yemek verilmediğine işaret ederek, "Gardiyanlara çocuğuma neden yemek vermediklerini sorduğumda ise, ‘yemeklerimiz güzel değil bu sebeple oğlun yemeklerimizi yemiyor’ iddiasında bulundular” dedi. 
Cezaevlerinde yaşanan zulmü kabul etmediklerini vurgulayan Yakut, şunları ekledi: “Bütün annelere sesleniyorum; herkes cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı ses çıkarsın. Cezaevlerinden cenazeler çıkmasın. Hepsi bizlerin çocukları, bizler hakkımızı istiyoruz. Oğlumu belki şuan cezaevinde öldürmüş olabilirler de, bilmiyoruz.” VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.