Yaşam hakkımızı savunuyoruz

Kadın Haberleri —

28 Nisan 2022 Perşembe - 17:30

.

.

  • İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle dün Danıştay 10’uncu Dairesi’nde görülen davada konuşan kadınlar, “Yaşam hakkımızı savunuyoruz” diyerek Erdoğan’ın aldığı çekilme kararının Anayasa’ya aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı açılan dava Danıştay 10. Dairesi’nde görülmeye başlandı. İlk duruşma öncesi 73 barodan bini aşkın kadın avukat ile davacı kadınlar, kadın örgütleri ve siyasi partilerden temsilciler Danıştay önünde toplandı. Tüm katılımcı kadınlar adına basın açıklamasını 29 Ekim Kadınlar Derneği Genel Başkanı avukat Şenal Sarıhan yaptı. 

İrade tek kişiye devredilemez

Danıştay'ın vereceği kararın “Türkiye'de kendini üstün görenlerin hukukunun mu, hukukun üstünlüğünün mü hakim olacağına dair” belirleyici olacağını söyleyen Sarıhan, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Konuşması sık sık sloganlar ile kesilen Sarıhan şunları söyledi: “EŞİK olarak 20 Mart 2021 Cumartesi günü yayımladığımız bildiride, kararın ‘hukuksuz ve hükümsüz’ olduğunu ilan etmiş, Meclis iradesinin ve Anayasa'nın hiçe sayıldığını vurgulayarak, "Milletin iradesiyle Meclis'te oybirliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkılamaz. Meclis'in iradesi tek kişiye devredilemez. Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca yasaları bile yürürlükten kaldırma özelliği olan temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelerden tek kişilik kararlar ile çıkılamaz dedik.”

Kadınlar olarak mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyen Sarıhan, “Bugün Türkiye tarihinde dönemeçtir. İstanbul Sözleşmesi’nden de, toplumsal cinsiyet eşitliğinden de, hukukun üstünlüğü ilkesinden de vazgeçmiyoruz” dedi. 

Sıra çocukları koruyan anlaşmada

Feminist avukat Hülya Gülbahar ise yaptığı konuşmada, İstanbul Sözleşmesi’nden sonra sıranın çocukları koruyan Lanzorote Anlaşması’nda olduğunu ifade etti. Gülbahar, “Yapılan Anayasa’ya aykırıdır. İstanbul Sözleşmesi’nden kim çıkmayı istiyor? Çocuk istismarcılarına af gelsin diyenler, kadının ev içi emeğini gasp edenler, kadınlara ekonomik şiddet uygulamak isteyenler, bunlar İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasını isteyenlerdir” dedi. 

Polis kadınlara saldırdı

Konuşmalar ardından kadınlar duruşmaya katılmak için Danıştay binasına giriş yapmak istedi ancak gruptan çok sayıda kişi içeri alınmadı. İçeri alınmayan kadınlar ise Danıştay kapısı önünde “Aç, aç, barikatı aç” sloganları attı. Çevik kuvvet polisleri kadınları ablukaya alarak biber gazıyla saldırdı. Bu sırada Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Nazan Karacabey yerlerde sürüklendi. Polis saldırısına tepki gösteren kadınlar oturma eylemi yaptı. 

Salona sığmadılar

550 kişilik Danıştay konferans salonu mahkeme başkanının talimatı üzerine boş yerler dolana kadar kadınlar içeri alındı. Salonda bulunan koltukların dolması üzerine farklı şehirlerden gelen çok sayıda avukat ve kadınlar içeri giremedi.

10 ayrı duruşma görülecek

İstanbul Sözleşmesi’nin fesih işleminin iptali istemiyle açılan 200 davadan yalnızca 10’nun görüldüğü davada, bugün Ankara Barosu, Diyarbakır Barosu, Erzurum Barosu, Antep Barosu, Tekirdağ Barosu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Serap Yazıcı, Gelecek Partisi, 29 Ekim Kadınları Derneği, Büşra Marangozoğlu olmak üzere toplam 10 ayrı duruşmanın görülmesine başlandı. Duruşmayı başlatan mahkeme başkanı, “Danıştay tarihinde ilk defa bu kadar kalabalık bir salonla karşı karşıyayız” diyerek görülecek davaları sıraladı.