19 milyon öğrenci zehirleniyor

.

.

  • Türkiye ve Kuzey Kürdistan'da yaklaşık 19 milyon öğrenci, bilimsel, eşit, parasız ve ana dilinden çok uzak ama ırkçı, tekçi, paralı ve cinsiyetçi bir Türk-İslamcı eğitim öğretimle zehirlenmeye devam edilecek.

MASİS HESKİF / ANKARA 

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da bu yıl da milyonlarca öğrenci ana dilde eğitimden yoksun olarak ders başı yapıyor. Eğitim Sen Şube Başkanı Ayfer Koçak, seçmeli dersin Kürt çocuklarının  ihtiyacının yüzde 1’ini dahi karşılamadığı ve Kürtçeye ayrılan kontenjanın da komikliğine dikkat çekti. Milyonlarca Kürt çocuğuna bu yıl ayrılan 3 kontenjanla birlikte atanan öğretmen sayısı sadece 83. 
Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da 2022-2023 eğitim öğretim yılı, ekonomik kriz ve eğitimcilerin yaşadıkları sorunlarla başlıyor. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrenciler, 5-9 Eylül'de uyum eğitimi almıştı. Bu yıl ortaokul ve liseye başlayacak öğrencilerin uyum eğitimi süreci, bugün uygulanmaya başlıyor ve uyum çalışmaları, 16 Eylül'e kadar sürecek. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak, “Öğrenci ve velilerin eğitim öğretim süreci başlarkenki sorunları en çok ekonomik, yoksulluk üzerine kilitli. Yine Kürt çocukları açısından asimilasyon meselesi, kız çocukları için ise cinsiyet eşitlikçi olmayan müfredatlar meselesi var” dedi. 

 

 

Seçmeli ders yetmez

Yeni döneme de ana dilde eğitimin önündeki engellerle girildiğini söyleyen Koçak, “Ana dil ile ilgili seçmeli ders, Kürt çocuklarının eğitim ihtiyacını karşılamıyor. Seçmeli dersin ana dil eğitiminin yüzde 1’lik kısmını dahi karşılama şansı yok. Kaldı ki seçmeli derslerin dahi seçilmesine izin verilmiyor. Çocuklar din dersleri ve çerçevesindeki derslere yönlendiriliyor” diye konuştu. 

Bu kadar basit değil 

“Diğer taraftan ne Kürtler ne de Eğitim Sen olarak bizler, seçmeli derslere sıkıştırılmış bir ana dil eğitimini kabul etmiyoruz” diyen Koçak, şöyle devam etti: “Seçmeli ders ya da sadece Kürtçenin temel düzeyde öğretilmesini kapsayacak bir çalışma, ana dilde eğitim meselesini kapatılabilecek kadar basit değil” dedi.

Kürtçeye yok, din dersine çok

Kürtçe öğretmen atamalarının eksikliğine de değinen Koçak, çocukların istedikleri dersleri seçebilme haklarının oluşturulmasını savunduklarını belirterek, şöyle devam etti: "Seçilmiş olan bir ders varsa Milli Eğitim Bakanlığının da o derslerin yapılabilmesinin koşullarını oluşturma sorumluluğu var. Oysa ki Milli Eğitim Müdürlüklerinin, Bakanlık marifetiyle aslında yapmış olduğu şey, seçilen derslerin büyük bir kısmının öğretmen ihtiyacının karşılanamayacağı gerekçesiyle kabul edilmemesi. Din dersleri söz konusu olduğunda Diyanet’ten görevlileri tanımlayarak zaman zaman da imamları görevlendirerek halletmeye çalışıyor. Zaten atamalarda din dersi öğretmenlerine ayrılmış olan kontenjanın büyüklüğü, bu meseleye nasıl yaklaşıldığını çok açık bir şekilde koyuyor.” 

 

 

Kürtçeye düşen 3 kontenjan

Milli Eğitim Bakanlığının 1 Eylül’de duyurduğu sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin verilerde de bunu görmek mümkün. Bakanlık 99 branşta 20 bine yakın öğretmen atayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği için sayı bin 218 iken Kürtçe için sadece 3 kontenjan ayrıldı. Kürtçe seçmeli dersi geçtiğimiz eğitim dönemi 20 bini aşkın öğrenci tercih etmişti. Mevcut 80 Kürtçe öğretmenine yeni öğretmenler de eklenince 240 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor.

Ana dilde eğitim vazgeçilmez

Yıllardır sadece öğretmenler değil, aynı zamanda pedagoglar, bilimsel çalışmayı yapan kurumlar olarak ana dilde eğitimin insan gelişimi açısında ne kadar değerli olduğunu açıklamaya devam ettiklerini söyleyen Koçak, şunları ekledi: “Bugün en basit haliyle bir insanın 5 yaşına kadar elde etmiş olduğu birikim, ana dilde eğitim almadığı takdirde yok sayılmış olur. Çocukların en yoğun bilgi aldıkları, sünger gibi bilgiyi çektikleri 3-5 yaş arası dönemini siz yok saymış olursunuz. En basit haliyle bile bunu değerlendirsek ana dilde eğitimin ne kadar değerli olduğunu ifade etmek için yeterli. Ana dilde eğitim bizim açımızdan vazgeçilmez ve bilimsel olandır.”