Asla pes etme

Toplum/Yaşam Haberleri —

Kerim Duygu

Kerim Duygu

  • Guinness Rekorlar Kitabı’na iki kez adını yazdırmış, dünya şampiyonluğu bulunan Kürt sporcu Kerim Duygu, Hannover’de açtığı spor akademisinde 160 öğrenciye ders veriyor. Duygu, kadınlara ve gençlere de öz savunma dersleri vererek, kendilerini nasıl koruyacaklarını da öğretiyor.  

MEHMET ZAHİT EKİNCİ/HANNOVER

Kerim Duygu, Viranşehirli. 44 yaşında ve iki çocuk babası. Hayatı mücadele ve başarılarla geçmiş bir sporcu. Kerim Duygu, 2012 ve 2013’te İtalya'nın Toscana bölgesinde gerçekleştirilen Power Breaking (Taş ve Tuğla Kırma) yarışmasında üst üste iki kez Dünya Şampiyonu oldu. Ardından 2016’da 65 tane Beyzbol sopasını bir dakika içerisinde kırarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Dünyanın en sağlam kaval kemiğine sahip olduğunu aktaran Duygu, geçtiğimiz Mart ayında İtalya'nın Milano kentinde organize edilen 'Guinness Show'da 2 dakika 22 saniyede 20 tane beyzbol sopasını kırarak ekibiyle birlikte Guinness Rekorlar Kitabı’na adını ikinci kez yazdırdı.

Kerim Duygu tüm bu başarıların yanı sıra 1997, 1998, 1999 ve 2000 tarihlerinde yapılan Kick-Boks turnuvalarında dört kez üst üste Avrupa Şampiyonu oldu. Almanya'nın Hannover kentinde yaşayan Duygu, aynı zamanda kendisine ait bir spor akademisinde yaklaşık 160 öğrencisine Kick-Boks, Thai-Kick, Bujitsu ve Jiu-Jitsu dersleri veriyor. 

 

 

Boyacılıkı, garsonluk, bulaşıkçılık 

Kerim Duygu'nun başarılarla dolu hikayesini kendisinden dinlemek için sabahın erken saatlerinde yola koyulduk. Bizi spor akademisinde ağırlayan Duygu, hayat hikayesini anlatmaya başladı: “Babam cezaevinde olduğu için küçük yaştan itibaren ayakkabı boyacılığı, garsonluk, bulaşıkçılık yaparak ailemin ekonomik bütçesine katkı sundum. Babam cezaevinde 5 sene kaldı. Tutuklanmasına gerekçe edilen olay ise oldukça ilginç. Babam, yörede oldukça tanınan bir aşçıydı. Bir gün lokantaya gelen iki polis yemeklerini yedikten sonra para vermedikleri gibi babamın hazırladığı yemeğe tükürüp çıkıyor. Bu saygısızlık üzerine babam, polislerle kavga ederek onları dışarı atıyor. O olaydan sonra babam hakında ‘polise mukavemetten’ dava açıldı. Babam, suçu olmamasına rağmen 5 sene cezaevinde kalmak zorunda kaldı.”

16 yaşından beri ders veriyor

Kerim Duygu babası cezaevinden çıktıktan sonra Almanya’ya taşındıklarını anlatarak, hayatının hep mücadele ederek geçtiğini söyledi. Duygu, “Almanya'ya geldikten sonra bir mülteci kampına yerleştirildik. 6 ay içerisinde dil öğrendim ve kampta kalan insanlara tercümanlık yapmaya başladım. Daha sonra bir Japon dövüş sanatı olan Ninjutsu kursuna yazıldım. Ninjutsu, kendini saklayarak koruma anlamına gelen eski bir dövüş sanatı. Öğretmenim olan Bernd Höhle kendi alanında tanınan biriydi. 10 seneye yakın devam ettirdiğim çalışmalarım sonucu siyah kuşak sahibi oldum. 16 yaşından itibaren de ögrencilere ders veriyorum. Kick-Boks’un yanı sıra Thai-Kick, Bujitsu ve Jiu-Jitsu’da da yetkinleştim. Jiu-Jitsu yumuşak dövüş sanatı anlamına geliyor. Savunma tekniklerini öğreniyorsun. Buijitsu ise savaş sanatı anlamına geliyor ve çubuk, bıçak, kılıç gibi aletler kulanıyorsun” şeklinde konuştu.

Hep dayak mı yiyeceksin?

Kerim Duygu, bir yandan ders verirken diğer yandan da Kick-Boks Şampiyonası’na hazırlandığını söyledi: “Şampiyonaya hazırlık maçlarımda hep dayak yiyordum. İlk üç maçımı da kaybedince babam, ‘Oğlum Türkiye'de dayak yediğin yetmiyormuş gibi burada da dayak yiyorsun. Ne olacak senin bu halin’ deyince moralim çok bozulmuştu. Ancak bir yandan da beni kamçılamıştı. O sene yapılan Almanya Şampiyonası’nda üçüncü olmuştum ama bana yetmiyordu. Dört sene üst üste yapılan şampiyonluklarda hep birinci oldum. Her maça beni küçümseyen insanları düşünerek, o öfkeyle konsantre olarak çıkıyordum.”