İki fotoğraf kıyımı özetliyor

Şenyayla'da ağaç kıyımı

Şenyayla'da ağaç kıyımı

  • Kurdistan’ın birçok kentinde ekolojik kıyım sürüyor. Yapılacak karakol için Cûdî, Gabar, Besta’da binlerce ağaç kesilirken, Şenyayla’da bir yıl arayla çekilen iki fotoğraf bu kıyımının boyutlarını çok net ortaya koyuyor. Ağaç kesimi ve yangınlarla sermayeye de alan açılıyor.
  • “Ağaç kesimi kolluk gözetiminde, yangınlar kolluk eli ile çıkarılıyor. Türkiye devleti iklim suçlusu” diyen HDP Ekoloji Komisyonu Eşsözcüsü Menekşe Kızıldere, “Mezopotamya’nın son ormanları yok olursa iklim krizine karşı bizi koruyacak her bir ağaç tehlike altındadır” uyarısında bulundu.

MEDİNE MAMEDOĞLU

Sonbaharın gelişi ile sıcak havalar geride kalırken, Kurdistan coğrafyasında bulunan ormanlarda ‘nedeni belli olmayan’ yangınlar çıkmaya devam ediyor. Bir yazı daha talan, yıkım ve yangınlarla geride bırakan Kurdistan’ın Cûdî, Gabar, Besta, Godernê veya Şenyayla gibi bölgelerinde ağaç kesimleri bir yıldan uzun süredir devam ederken yeterli tepkinin oluşmaması sebebiyle bu kıyım sistematikleşiyor.

Kürt kentlerindeki ağaç kıyımını ve çıkan orman yangınlarını derlediğimiz bu haberde ‘güvenlik’ gerekçesiyle yapılan karakol için ağaçların kesildiği Şenyayla’nın bir yıl önce ve bir yıl sonraki fotoğrafını paylaşıyoruz. Bu iki fotoğraf her şeyi özetler nitelikte. 

 

Şenyayla - 2022
Şenyayla - 2023

 

ŞENYAYLA

Doğal güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Şenyayla bölgesi, yaz aylarında koçerlerin uğrak mekânlarındandı. Amed’in Kulp ilçesi sınırlarında bulunan ancak Mart 2021’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Muş'a bağlanan Şenyayla’da karakol yapımı gerekçe gösterilerek ağaç kesimi başlatıldı. Korucular eliyle başlatılan bu operasyon ilk olarak karakola gidilecek yol üzerindeki ağaçların kesilmesiyle başladı. Ardından yine ‘güvenlik’ gerekçesiyle yolun etrafında bulunan binlerce ağaç da kesildi. Yaylada kalan koçerler ise tepkili. Birkaç yıla gölgesinde oturacakları bir ağacın bile kalmayacağını söyleyen koçerler yapılan kıyıma defalarca tepki gösterdiklerini ancak güçlerinin kıyımı durdurmaya yetmediğini söyledi.