Öleceği görülünce tahliye ettiler

İsmet Çardak

İsmet Çardak

  • Tekerlekli sandalyede tahliye edilmesinden 15 gün sonra hayatını kaybeden İsmet Çardak’ın yakınları, ölüm döşeğinde olduğu görülünce tahliye edildiğini söyledi.

Türk cezaevlerinde son iki yılda en az 94 hasta tutsak yaşamını yitirdi. Son olarak uzun süre tahliyesi engellendikten sonra 28 Şubat’ta tekerlekli sandalye ile Elazığ R Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilen İsmet Çardak, 14 Mart’ta geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Çardak’ın yakınları, hasta tutsakların ölüm döşeğinde tahliye edilmesine tepki gösterdi.

Tutsaklar, görüşten telefona kadar bütün haklarının ellerinden alındığı, tedavi hakkına erişemediği bir tecritle karşı karşıya. Uygulanan tecritten hasta tutsaklar daha fazla etkilenirken, İHD verilerine göre, bin 517 hasta tutsak bulunuyor ve 1 Ocak 2022'den bu yana 94 hasta tutsak yaşamını yitirdi.  Hasta tutsaklar ilerleyen yaşlarına, tek başlarına hayatlarını idame ettirememelerine ve "Cezaevinde kalamaz" raporlarına rağmen tahliye edilmiyor ya da ölüm döşeğinde tahliye ediliyor. Son olarak 28 Şubat'ta Elazığ R Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye olan İsmet Çardak, 14 Mart'ta yaşamını yitirdi. “Genetik miopati” denilen kas erimesi hastalığı nedeniyle tedavi gören ağır hasta tutsak Çardak, cezaevinden tekerlekli sandalye ile çıkmıştı. 

 

 

Kalp krizi söylenmedi

İsmet Çardak’ın ağabeyi Mahfuz Çardak, kardeşinin tahliyesi öncesinde de kalp krizi geçirdiğini, ancak bu bilginini kendilerinden saklandığını söyledi. Çardak, “Kardeşimi iki yıllık bir ceza için o hasta haliyle tutukladılar. O halde ne yapabilirdi, zaten ölümün eşiğindeydi. Tekerlekli sandalye ile tahliye oldu. Bu zulmü kabul etmiyoruz. Bu şekilde Kürtler bitmez, bir gider 10 gelir. Zindanlar hasta ve yaşlı tutsaklarla dolu. Hasta tutsakların artık serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.