Sanatçılar Amara’dan başladı

Kültür/Sanat Haberleri —

Amara sergisi

Amara sergisi

  • Avrupa’daki Kürt sanatçılar, 14-16 Haziran tarihleri arasında Amara sergisi için Almanya’nın Köln kentinde bir araya geldi. Yaklaşık 3 aylık bir hazırlık aşamasının sonucunda ortaya çıkan sergide 17 sanatçının toplam 35 tablo, 2 heykel ve 1 de enstelasyonu sergilendi. Sanatçılar sergiyle ‘Amara bizim için bir doğuş, ideolojik bir kaynaktır. Biz kendimizi ondan ayrı görmüyoruz ve fikirlerimizi buradan hareketle üretiyoruz’ dediler.

MIHEME PORGEBOL

Avrupa’daki Kürt sanatçılar, 14-16 Haziran tarihleri arasında Amara sergisi için Almanya’nın Köln kentinde bir araya geldi. Yaklaşık 3 aylık bir hazırlık aşamasının sonucunda ortaya çıkan sergide 17 sanatçının toplam 35 tablo, 2 heykel ve 1 de enstelasyonu sergilendi.

 

 

Açılışından son güne kadar ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan serginin küratörü Sinan Hezer, “Bizim bu sergiyle asıl vermek istediğimiz cevap Amara’nın Mezopotamya’da, Urfa’da bulunan bir köyden ibaret olmadığıydı. Amara’nın biz, yani Kürtler için önemli bir yeri var. Bu noktadan hareketle sergi için çalışmaya başladık. Bu sürece 15 ressam 2 de heykeltıraş dahil oldu. Dolayısıyla ortaya farklı sanatçıların farklı tekniklerle ürettiği birbirinden farklı eserler çıktı. Sergide 35 tablo 1 enstelasyon ve 2 de heykel vardı. Sanatçılar aslında sergide ‘Amara bizim için bir doğuş, ideolojik bir kaynaktır. Biz kendimizi ondan ayrı görmüyoruz ve fikirlerimizi buradan hareketle üretiyoruz’ demiş oldular” dedi.