Tandır başında 20 yıl

Kadın Haberleri —

Şahide Munar

Şahide Munar

  • Evde, tarlada, fabrikada ve toplumsal her alanda emek mücadelesi veren kadınların hikayeleri, maruz kaldığımız eşitsizliği de kanıtlıyor. 65 yaşındaki Şahide ananın, eşinin ölümünün ardından yaşadığı tüm zorluklara rağmen 8 çocuğunu tek başına büyütmesi direngen kadınların gücüne hayranlık uyandırıyor.

Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesine bağlı Cumate (Dağcılar) Mahallesi’nde yaşayan ve 20 yıldır geçimini tandır yaparak, çeşitli işlerde çalışarak sağlayan Şahide Munar da (65) emeğiyle tanınıyor.

 

 

Çocuk yaşta evlilik ve zorluklar

13 yaşındayken evlendirilen Şahide ana evliliğinin ardından zorlu bir yaşamın içine girer. 14 yıl Cumate’de yaşadıktan sonra Çola Heşto (Bahçelievler) Mahallesi’ne taşınır. Ve 6 yılın ardından eşini kanserden kaybeder.

Bunun üzerine 8 çocuğuna bakabilmek için çalışmaya başlayan Şahide ana, “7 kız ve bir oğlumla tek kaldım. Oğlum da bir iş yapmıyordu. Hiçbir şeyimiz yoktu. Ondan sonra tarlada iş var diye gittim, akşama kadar tarlada çalışıyordum. Nohut ekiyorduk, tütün yapıyorduk, pamuk tarlasında çalıştım. 2-3 yıl böyle geçti. Kızlarım büyüdü, onlarla beraber gittik tarlaya. Her işi yapıyorduk. Bazen iş arabasını elime alırdım, tarlaya gittiğimde utanırdım ama mecburdum da bu işi yapmaya” diyor.