Zilan kadınları buluşturdu

Kadın Haberleri —

18. Zilan Kültür Festivali

18. Zilan Kültür Festivali

  • Avrupa’da yaşayan Kürt kadınlarının en önemli festivali Zilan Kültür Festivali’nin 18.‘si Almanya’nın Duisburg kentinde yapıldı. Hem kültürel hem de sahne programıyla çok renkli bir atmosferde geçen festivale binlerce kadın katıldı.

M. ZAHİT EKİNCİ/  DUISBURG

Almanya’da kadınlar 18. Zilan Kültür Festivali’nde buluştu. Bu yıl Duisburg’da "Jin jiyan azadî ile kadın devrimine yürüyoruz" şiarıyla düzenlenen festival Almanya’nın yanı sıra Hollanda ve Belçika’dan binlerce kadını buluşturdu. Öcalan’a özgürlük hamlesi kapsamında yapılan festival Haziran ayı şehitlerine adandı.

Üç ülkeden onlarca otobüsün yanı sıra özel araçlar ve toplu taşımalarla miting alanına ulaşan kadınları, yeşillikler içerisinde geniş bir alanda kurulan, kadın emeği ve ürünlerinin ön plana çıktığı onlarca çadır karşıladı. Takı ve elbise standlarından ulusal kıyafetlere, dövme standına, kadın ressamların kadın temalı sergilerine kadar görsel bir ziyafetin sunulduğu festival sadece Kürt kadınlarının değil Afgan, Belluc gibi özgürlük mücadelesi veren farklı halklardan kadınlar ile Alman dostların da ilgi odağı oldu.