16 yaşındaki Özcan katledildi

1 Aralık 2020 Salı - 20:20

  • Türk askerleri, palamut toplamaya giden 16 yaşındaki Özcan Erbaş ve iki arkadaşını taradı. Erbaş yaralandı. Amcası Sabri Erbaş, ”Yaralıya dokunmamıza izin vermiyorlardı. Yardım bile etmiyorlardı. Ben sırtla yola taşıdım. Kurtaramadık” dedi.

 

Türk askerleri, Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Anadağ köyünde 16 yaşındaki Özcan Erbaş’ı katletti.

Hakkari’nin Derecik ilçesinde Yeşilova’dan (İsyan) eski köyleri Bêruh (Anadağ) palamut toplamak ve piknik yapmak için giden üç gence saat 15.00 civarında Türk askerlerince ateş açıldı. Açılan ateş sonucu 16 yaşındaki Özcan Erbaş sırtına isabet eden kurşunla yaralandı. Yaralanan yeğenini yerden kaldıran amcası Sabri Erbaş, şunları söyledi: “Anadağ’a 3-4 kişi piknik yapmak ve palamut toplamak için gittiler. Oradayken askerler ateş açıyor. Mamreşan (Bağlıca) ve Gerdin karakollarından taranıyorlar. Bize haber verildikten sonra yaralanan yeğenimi almaya gittik. Askerlerle de biraz kavga ettik. Yaralıya dokunmamıza izin vermiyorlardı. Yardım bile etmiyorlardı. Ben sırtla yola taşıdım. Sırtına bir kurşun isabet etmişti. Otopsi için Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırdık” dedi.

Havaya ateş yalanı

Konuya ilişkin açıklama yapan Hakkari Valiliği ise ”kaçakçı” olarak lanse ettiği çocukların havaya açılan ateş sonucu yaralanıp yaşamını yitirdiğini ileri sürdü. Valilik açıklaması şu şekilde: “30.11.2020 günü saat 14:30 sularında Derecik İlçesi Yeşilova Mahallesi sınır hattı askeri yasak bölgesindeki mücavir alanda yurt dışından yurt içine kaçakçılık maksadıyla girmeye çalışan şüpheli şahıslara karşı görevli Hudut Birliğimiz tarafından sözlü olarak yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız yaralanmış olup; Derecik Sahra Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konu ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma devam etmektedir.”  HAKKARİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.