200 yaşında bir delikanlı

Hicri İZGÖREN yazdı —

15 Aralık 2021 Çarşamba - 23:30

  • Borges, Dostoyevski'yi şöyle tanımlar; "Aşkı ilk defa yaşamak gibi, denizi ilk defa görmek gibi, Dostoyevski'yi keşfetmek de insanın hayatında önemli bir tarihtir."

"Sen ilkin evrensel sevginin adamı olduğunu göster. Kinci ve mağrur olma. Sanma ki hayat sana karşılıksız verilmiş bir armağandır. Gerçek dışarıda değil, sendedir. Kendini kolla, kendini bul... İnsanın kendisinden yüz çevirmeye, dünyada olup bitenleri görmezlikten gelmeye hakkı yoktur. İnsan, özgür bir varlık olarak kötüden sorumludur. kötü olan her şeyle mücadele edilmelidir."

                                      ***

Bu sözler; bugünlerde doğumunun 200. yılında dünyanın birçok ülkesinde günlerce çeşitli etkinliklerle anılan, dünya edebiyatını en çok etkileyen ve en çok okunan yazarlardan biri olan Dostoyevski'ye ait.

Evet. Kimi yazar ve sanatçılar böyledir; üstünden yıllar, yüzyıllar geçse de defalarca okunmayı, üstüne konuşmayı hak ederler. Dostoyevski bu yazarların başında gelir.

Rus Edebiyatı, kuşkusuz dünyanın en önemli ülke edebiyatlarının başında yer almaktadır.

Rus Edebiyatı denince akla gelen ilk isimlerin başında da kuşkusuz Fyodor Mihayloviç Dostoyevski gelmektedir.

Dostoyevski, gerek yaşadığı devrin Rusya’sını anlatma yeteneği, gerek insan psikolojisinin derinlerine inebilme becerisi, gerekse çağları aşan diliyle günümüzde hâlâ bir edebiyat dâhisi olarak adlandırılmaktadır.