3. haftada eylem gençlerde

Diaspora Haberleri —

26 Ekim 2020 Pazartesi - 16:00

  • Almanya, Fransa, İsviçre’den gelerek Strasbourg’daki eylemi 3. haftasında devralan 70 genç, Öcalan maskeleri takarak seslendi: "Avrupa'da yaşayan tüm Kurdistanlı ve devrimci gençliği seferberliğe çağırıyoruz.

 

BARIŞ  BALSEÇER/DENİZ BABİR

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik esaretin 7924. gününde Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde bir araya gelen gençler Cuma gününe kadar bir dizi eylem ve etkinlikle tecride dikkat çekerek, Öcalan’a özgürlük isteyecek. 

KCDK-E ve TJK-E’nin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması amacıyla 12 Ekim tarihinde başlattığı oturma eylemini 3. ve son haftasında gençler devraldı. Yarın ise (28 Ekim) enternasyonaller ve Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar eyleme katılacak.

Öcalan maskeleri takıldı

Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) ve Jinên Ciwanên Têkoşer (TEKO-JIN) aktivisti gençler dün gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla 5 günlük eylemlerinin startını verdi. Açıklama öncesinde Avrupa Konseyi (AK) ile 9 yıldır Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük nöbetinin sürdüğü alan, Öcalan’ın resimli balonlar ve “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankartlarla donatıldı. Açıklama esnasında ise Kürt gençleri Abdullah Öcalan maskeleri taktı, sık sık "Biji Serok Apo", "Öcalan’a özgürlük" sloganlarını attı.

Tecrit tasfiyenin parçası

Gençler adına Kürtçe açıklamayı Hamdullah Saruhan, Türkçe açıklamayı ise Selami Kutlu yaptı. Basın metninde sömürgeci ve soykırımcı Türk devletinin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için faşizmi seçtiği belirtilerek, Kürt özgürlük hareketini tasfiye ederek Kürt halkını soykırımdan geçirmeyi hedeflediği vurgunlandı. “Faşist TC devleti, hareketimizin ve halkımızın mücadelesini tasfiye etmeyi hedeflemektedir” denilen açıklamada, Öcalan üzerindeki tecridin de bu tasfiye ve çökertme planı çerçevesinde giderek mutlak bir hal aldığına dikkat çekildi.

Ateşten çember oluşturacağız

"Çıkmaza giren faşizme son darbeyi vurmanın tam zamanıdır" diyen gençler şu mesajı verdi: "Bizler Tevgera Ciwanen Şoreşger ve TEKO-JIN olarak Heftanin direniş ruhuyla 'Tecride, Faşizme, İşgallere Son; Be Havre Serhildan' şiarıyla Önder APO'nun etrafında ateşten çember oluşturacağız. Avrupa'da yaşayan tüm Kürdistanlı ve devrimci gençliği bu temelde seferberliğe çağırıyoruz. Tek bir Kürdistan genci kafasında soru işareti olmadan bu kesintisiz seferberlik çağrısına katılmalı, TC sömürgeciliğine karşı ülkesini, toprağını, halkını ve Önderini aktif olarak savunma pozisyonuna geçmelidir. Gençlik hiçbir yerden açıklama ve beklenti içerisine girmeden, doğal gelişecek serhildanları başlatmalıdır.  Her Kürdistan genci kendine güvenerek, kendine inanarak hareket etmelidir.”

Enternasyonalistler de katılacak

Eylemin final haftasını devralan Kürt gençlerine yarın ise enternasyonaller dahil olacak. Cuma gününe kadar Avrupa kurumlarına ve Fransız halkına "Önderliğin Özgürlük Zamanı" mesajı verilecek. Gençlik hafta boyunca birçok kültür sanat etkinliği, panel düzenleyerek, tecride tepki gösterecek, Öcalan’a özgürlük isteyecek ve "Be Hevra Serhıldan” hamlelerini anlatacak. Gençler Strasbourg kent merkezinde de bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. 28-30 Ekim tarihleri arasında halkın da katılımıyla kitlesel mitingler de düzenlenecek.

 

Yine gençlerle birlikte

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Eylül ayında Almanya’da TEKO-JIN ve TCŞ tarafında düzenlenen Uzun Yürüyüş eyleminde 1 hafta boyunca hiç yorulmadan en önde yürüyen Zozan Baver bu kez de gençlerle beraber Strasbourg nöbetinde. İtalya’da yaşayan, bir süredir Almanya’da kalan 64 yaşındaki Zozan Baver, şehit annesi. "Zamanı Geldi" hamlesi kapsamında bir aydır sürekli eylemlerde olduğunu anlatan Zozan ana, “Halkımız ayaktadır. Ben her zaman gençlerle bir arada olacağım. Burada bulunmayan gençler de gelsinler ve Önderliğimizin özgürlüğü için hep beraber mücadeleyi büyütelim" dedi.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.