7 gün 110 km boyunca serhildan

Diaspora Haberleri —

11 Eylül 2020 Cuma - 23:00

  • Alman polisinin tüm engelleme girişimlerine rağmen yılgınlık göstermeden 7 günde toplam 110 kilometre yürüyen gençler, “Bi hev re serhildan” sloganının hakkını verdi.

PERVİN YERLİKAYA

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Avrupa’nın farklı kentlerinden 200’e yakın Kürt ve enternasyonalist genç Hannover’den Hamburg’a yürüdü. Bir hafta boyunca karşılaştıkları engellemelere rağmen coşkularından bir şey kaybetmeyen gençler 1 haftalık Uzun Yürüyüş boyunca 100 kilometre yol katetti.

"Ji bo azadiya Rêber Apo, bi hev re serhildan" sloganıyla düzenlenen Uzun Yürüyüş 5 Eylül Cumartesi günü Hannover’de start aldı. İlk günden itibaren Alman polisinin engellemelerine rağmen yürüyüşlerini kararlılıkla sürdüren gençler önceki gün sabah Lüneburg’dan Wissen Luhe’ye gitmek isterken Bardowick’te polisler tarafından durdurulmuştu. Gençlerin birçok kez yol güzergahları değiştirildi, konaklayacakları yerler gerekçe gösterilmeden iptal edildi, yol boyunca temel ihtiyaçlarını karşılamaları dahi engellendi. Önceki gün ise 'trene biletsiz bindikleri ve kontrolöre saldırdıkları' gibi gerçek dışı bir iddiayla gençlerin yürüyüşleri engellendi. Ardından ise abluka, darp ve gözaltılar yaşandı. Gün boyunca polis ablukasında kalan gençlerin yürüyüşlerine izin verilmedi, saatler süren kimlik kontrolü ve ifade ardından gençler bırakıldı.

Alman polisi ve basınına tepki

Polisin çeşitli gerekçelerle yürüyüşü engelleme ve  fiziki saldırısı gençleri durduramadı. Uzun Yürüyüşe katılan gençler dün sabah Harburg Belediyesi önünde bir araya geldi. "Her şeye rağmen moralle ve keyifle yürüyüşümüze devam ediyoruz" diyen gençler halaya durdu, attıkları sloganlarla "direnişe devam" mesajı verdi. Ardından yapılan açıklamada polisin iddialarına tepki gösterilerek, tren için alınan biletler de delil olarak gösterildi.

Buradayız, direnmeye devam edeceğiz

Polisin sabahtan itibaren saldırıya zemin sağlamak için girişimleri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Mesele kesinlikle bilet değildi. Biletimiz vardı, yürüyüşümüzü engellemek, irademizi kırmak istediler. Hiçbir sebep yokken saldırı gerçekleşti, birçok arkadaşımız darp edildi, 20’ye yakın kişi gözaltına alındı, 3 arkadaşımız yaşları küçük diye bırakılmadı. Alman devleti şunu bilsin ki; saldırsa da darp etse de biz yine burada olacağız ve direnmeye devam edeceğiz.

Basın açıklaması ardından Hamburg’a doğru yürüyüşe geçen gençler 20 kilometre yol alarak Hamburg’a ulaşacak. Eylemciler 7 günün sonunda toplam 110 kilometre yol katetmiş olacak.

 

Özgürlük için birleşelim

Gençlerin yürüyüşüne her gün bir başka tema damgasını vururken, son günün gündemi ulusal birlik oldu. Kürdistan’ın farklı parçasından gençlerin katıldığı Uzun Yürüş’te gazetemize konuşan gençlerin mesajları şöyle:

Hakan Aldı (Bordeaux): Yürüyüşe ilk kez katıldım. 'Sayın Öcalan' dediğim için 3 yıl Türkiye’de cezaevinde kaldım. Önderliğimiz 20 yıldır tecrit altında, bunun son bulması talebiyle buradayım. Yürüyüşe katılan herkes neden burada olduğunun fazlasıyla bilincinde, bu umut verici. Önderliğimizin özgürlüğü için daha fazla mücadele etmeliyiz.

Roze Çolak (Stuttgart): Yürüyüşe 4. kez katılıyorum. Önderimiz Öcalan ve Kürdistan’ın özgürlüğü için Alman devletine ve tüm Avrupa’ya sesimizi duyurmak için buradayız. Bu yılki yürüyüşte enternasyonalistlerle birlikte 'bi hev re serhildan' sloganıyla yürüyoruz. Dünya gençleri de bize, 'sizinle aynı gemide yol alıyoruz' diyor. Öcalan’ın özgürlüğü bizim için her şeyden önemli ve tek önceliğimiz.

Şahin Yıldız (Stuttgart): İkinci kez Uzun Yürüyüşe ka