AB Artsakh’ı gözleyecek

Dünya Haberleri —

Dağlık Karabağ'da gösteriler

Dağlık Karabağ'da gösteriler

  • Avrupa Birliği Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilimde barışın tesis edilmesi amacıyla Ermenistan'a yüz kadar sınır gözlemcisi gönderme kararı aldı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından yapılan açıklamada, 27 üye ülkenin dışişleri bakanlarının Pazartesi günü Brüksel'de "AB Ermenistan Misyonu" (EUMA) adı verilen yeni bir sivil misyon kurulmasına karar verildiği belirtildi. Borrell, oluşturulan misyonu, "AB'nin Güney Kafkasya'daki angajmanında yeni bir aşama" olarak değerlendirirken, "Hedef bölgede sürdürülebilir barış" ifadesini kullandı.

Borrell'in ofisinden alınan bilgiye göre, uzmanlar önümüzdeki haftalarda Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Dağlık Karabağ bölgesine gönderilecek. Başlangıçta iki yıl olarak planlanan misyon, sınır bölgesinde istikrara katkıda bulunmayı ve iki hasım ülke arasında güven inşa etmeyi amaçlıyor.

ABD’den derhal açın çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den Ermenistan ile ikili barış görüşmelerinde çabalarını iki katına çıkarmasını istedi ve Laçın koridorunun ticari trafiğe derhal yeniden açılması çağrısı yaptı.

Blinken’ın Aliyev ile konuşması, Dışişleri Bakanı'nın geçen Çarşamba günü Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la yaptığı ve Azerbaycan'la ikili görüşmeleri yeniden başlatmaya yönelik adımların ele alındığı telefon görüşmesini izledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Blinken, Laçın koridorundaki insani kriz riskinin Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki barış umutlarını baltaladığının altını çizdi. Bakanlık ayrıca, Blinken'ın Aliyev ile yaptığı görüşmede, Azerbaycan’daki insan hakları endişelerini de dile getirdiğini kaydetti.

30 bin can kaybı

Azerbaycan ve Ermenistan, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana Dağlık Karabağ bölgesi için sık sık çatışıyor. Tahminlere göre bu süreçte yaklaşık 30 bin kişi hayatını kaybetti. 2020 yılında 6 bin 500'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan savaş Rusya'nın arabuluculuğunda yapılan ateşkes anlaşmasıyla sona erdi. Ermenistan bu süreçte Dağlık Karabağ'da geniş bir alandan çekilmek zorunda kaldı.

Borrell'e yakın kaynaklara göre misyonun, Rusya ile AB arasındaki gerilimi daha da tırmandırması beklenmiyor. Uzmanlara göre Moskova'nın Güney Kafkasya'daki etkisi Ukrayna'daki saldırı savaşı nedeniyle azalıyor.

Brüksel'den yapılan açıklamada da söz konusu misyonun Ermenistan hükümeti tarafından AB'den talep edildiği bildirildi. BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.