ABD Yunanistan’da üslerini artırıyor

Dünya Haberleri —

13 Mayıs 2022 Cuma - 19:15

.

.

  • Miçotakis hükümetinin ABD'nin Yunanistan'da askeri üslerini artırmasına izin vermesi tepkilere neden oldu.

Yunanistan parlamentosu, ülkede protestolara neden olan ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (MDCA) ülkede yeni asker üsler açmasına izin veren son halini onayladı. Hükümetin çoğunluk oylarıyla parlamentoda onaylanan anlaşma, ABD'nin Yunanistan'da 1'i deniz üssü olmak üzere toplam 4 askeri üs açmasına izin veriyor. Miçotakis, “Anlaşma ABD, Doğu Akdeniz'deki varlığını genişletiyor ve ülkemiz ABD'nin bölgedeki en net ortağı ve muhatabı haline geliyor” dedi.

Muhalefet tepkili

Ancak anlaşma muhalefet ile halkın tepkisini çekiyor. Ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak'ın (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, anlaşmanın son yıllarda Yunanistan dış politikasında yapılan en tehlikeli değişim olduğunu ifade ederek Miçotakis'e "Ülkemize güvenlik garantisi sağlanmaksızın, her şeyi veren bir anlaşma imzalıyorsunuz" tepkisini gösterdi.

Halk protesto etti

Atina'da bulunan tarihi Akropolis Tapınağı'nda ise ABD'nin Yunanistan'daki üslerine ve savaşa karşı eylem düzenlendi. Yunanistan Komünist Partisi'nin çağrısıyla yapılan eylemde, protestocular "Savaşa hayır. Katılıma hayır. Ölüm üslerine hayır" yazılı pankart açtı. 

Miçotakis ABD’ye gidiyor

Öte yandan Miçotakis'in 16 Mayıs'ta ABD'yi ziyaret etmesi ve Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelmesi planlanıyor. Miçotakis'in ayrıca 17 Mayıs'ta ABD Kongresi'ne hitap etmesi bekleniyor.

ATİNA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.