Aç Erdoğan’a boyun eğmeyin

Yurt Dışı Haberleri —

25 Ocak 2023 Çarşamba - 21:00

“İsveç, NATO, Türkiye ve Kürtler” başlıklı bir seminer Foto:ŞINOYÎ MENDAN

“İsveç, NATO, Türkiye ve Kürtler” başlıklı bir seminer Foto:ŞINOYÎ MENDAN

İsveç’te tanınmış siyasetçi ve insan hakları savunucularının katıldığı seminerde, Erdoğan’ın NATO pazarlığını bir seçim yatırımına dönüştürdüğü belirtilerek, “Diktatöre boyun eğmeyin” denildi. 

  • NATO pazarlığının Kürtler üzerinden yürütülmesinin tehlikesine dikkat çeken İsveç’in eski BM Büyükelçisi Schori; “NATO ya da Türkiye ile pazarlıklarda Palme suikastinde olduğu gibi Kürtlere ‘terör’ damgası vuruluyor. İsveç, NATO’ya girmek istiyor, Türkiye ile birlik olmaya değil” dedi.
  •  İsveç’in Türkiye’ye verdiği tavizleri “utanç verici ve rezi” olarak niteleyen AK eski İnsan Hakları Komiseri  Hammarberg: “NATO pazarlığında İsveç demokrasisi saldırı altında ama asıl tehdit altında olan Kürtlerdir. Kürtleri korumak için İsveç Kürt İnsan Hakları Koruma Komitesi’ni yeniden aktifleştirme zamanı.” 
  •  Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya girme isteğini bir seçim yatırımına dönüştürdüğünü söyleyen Kürt gazeteci Kurdo Baksî; “Erdoğan da 185 cm’lik bir adam ve onun isteklerini ne kadar yerine getirirsen getir yine de aç ve susuz. İsveç Erdoğan’ın istekleri önünde boyun eğmemelidir” dedi.

ŞINOYÎ MENDAN / STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’de Olof Palme Center öncülüğünde düzenlenen “İsveç, NATO, Türkiye ve Kürtler” başlıklı bir seminerde Kürt pazarlığı dündeme taşındı. İsveç’in NATO üyeliği karşısında Türkiye’nin Kürtleri pazarlık konusu yapması ve İsveç’in verdiği tavizlerin masaya yatırıldığı etkinlikte eski Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Olof Palme’nin yol arkadaşı Pierre Schori, Avrupa Konseyi eski İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg’in yanı sıra çok sayıda siyasetçi, insan hakları savunucusu ve gazeteci katıldı. 

İsveçli diplomat Pierre Schori

Palme suikastinden beri

Bir dönem İsveç’in BM Büyükelçisi olarak da görev yapan İsveçli diplomat Pierre Schori, Palme döneminden itibaren Kürtleri kriminalize etme ve “tehlikeli görme” politikasının devam ettiğini belirterek, “NATO ya da Türkiye ile pazarlıklarda Palme suikastinde olduğu gibi Kürtlere ‘terör’ damgası vuruluyor” dedi. “İsveç, NATO’ya girmek istiyor, Türkiye ile birlik olmaya değil. Demokrasi savunucuları olarak bunun farkında olmalıyız” diyen Schori, “Erdoğan’ın tehditlerine karşı Kürtleri ve Türkiye’deki demokrasi ve insan hakları için bir demokrasi cephesi kurulmalıdır” diye konuştu.