Adalet Nöbeti 226. gününde

.

.

  • Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelen tutsak yakınları, taleplerinin duyulmasını istedi.

Hasta ve infazı yakılan tutsak yakınlarının Amed'de başlattığı Adalet Nöbeti, 225. gününde Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde devam etti. Burada açıklama yapan tutsak yakınlarına Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri eşlik etti. 

Aylardır eylemlerini sürdürdüklerini, taleplerini yetkililere duyurmak için Ankara’ya kadar gittiklerini söyleyen tutsak yakını Herdem Mervanî, tüm çabalarına rağmen seslerini duyuramadıklarının altını çizdi. Mervanî, “Yaşadığımız sorunlara çözüm bulma noktasında kimse bir arayışa girmedi. Tutsak yakınları olarak öfkeliyiz. 8 ay az bir süre değil. Tutsak aileleri olarak, 8 aydır sokaklarda adalet arıyoruz. Soğuk, sıcak fark etmeden taleplerimizi dile getirmeye çalışıyoruz. Ancak tüm siyasi partiler taleplerimize kulak kapattı” dedi.
Cezaevlerindeki hak ihlallerinin bitmediğini,  artarak devam ettiğini aktaran Mervanî, şöyle devam etti: “Yaşam hakkı sorunu bile var. Eğer bir şey yapılacaksa hemen yapılsın. Yarın geç olabilir." 

Açıklama, "Bijî berxwedana zindana", "Hak hukuk adalet" sloganlarıyla son buldu. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.