Adaylar desteğinizi bekliyor

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Almanya’nın en büyük eyaleti Nordrhein Westafalen (NRW), 13 Eylül’de yerel seçimler için sandık başına gidiyor. İl ve ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve uyum meclislerinin seçileceği seçimlerde onlarca Kürdistanlı ve Kürt dostu aday da yer alıyor.

NİHAL BAYRAM

Nordrhein Westfalen, 18 milyona yakın nüfusuyla Almanya’nın en büyük nüfusuna sahip eyaleti. NRW’de 13 Eylül’de belediye meclisi, uyum meclisi ile Ruhr bölgesi (Dortmund, Essen, Bochum ve Duisburg dahil- nüfusu 5,1 milyon) parlamentosunun seçimleri gerçekleşecek. Pazar günü eyalette bulunun 30’a bağlı kent ve ilçelerinde saat 08.00 ile 18.00 arasında seçimler olacak.

Almanya’nın batısında bulunan NRW eyaletinde 4.5 milyon göçmen olduğu tahmin ediliyor. Seçimlerde, 16 yaşından büyük Alman ve AB ülkelerinin vatandaşları oy kullanabilecek.

KON-MED: Mutlaka oy kullanın

Almanya’daki Kürdistanlı Toplumlar Konfederasyonu (KON-MED). "Kürtler kendi adaylarını desteklemek için sandığa gitmeli" çağrısında bulundu. Eşbaşkanlar tarafından yapılan açıklamada, "Yerel seçimlere paralel olarak Uyum Meclisi seçimleri de olacaktır. Seçilecek Kürt adaylar STK’lar, şehir idareleriyle ve kendi aralarında birlikte çalışırsa sosyal sorunların çözümüne katkı sunabilir. Kürdistani kurumlarımız adayların seçim kampanyalarına katılmalı, Kürdistanlı adaylar desteklenmeli" denildi.

Yerel yönetimlerde yer almanın; göçmenlerin sorunlarının çözümü, artan ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadeledeki önemine vurgu yapan KON-MED eşbaşkanları, "Oylarınızla NRW’de siyasetin temel parametrelerinde önemli ve hızlı değişiklikler yaşatabilirsiniz. Bulunduğunuz şehri, ilçeyi, mahalleyi birlikte yönetmek istiyorsanız, belediyelerde daha fazla söz sahibi olmak istiyorsanız lütfen sandığa gidin" çağrısında bulundu.

Seçimlerde birleşelim

"Almanya’da politik topluluklar üzerinde ciddi bir kriminalizasyon var. Başta bu sorunlarla mücadeleyi esas alan sol, sosyalist, devrimci, demokrat olan adayları destekliyoruz" diyen eşbaşkanların mesajı şöyle: "Saygın ve onurlu bir yaşam için demokrat insanlar olarak seçimlerde birleşelim. Göçmen kökenli, başta Kürdistanlı olmak üzere tüm devrimci, demokrat, ilerici adayların desteklenmesi gerekiyor. Seçmenlere, Kürtlerin özgürlük mücadelesini destekleyen dost, devrimci, sosyalist ve demokratlardan yana oy kullanmaları çağrısında bulunuyoruz."

Kürt-Alevi-Kadın

Devran Dursun, Essen’de Sol Parti Listesi’nden Belediye Meclisi (5. sıra) ve Uyum Meclisi’ne (4. sıra) aday. Hukukçu olan Devran, iki yıldır Sol Parti içerisinde yer aldığını belirterek, "Bundan dolayı belediye meclisi ve uyum politikasında tecrübe edindim. Aynı zamanda barış ve sosyal politikalar alanında çalışıyorum. Temel haklar konusunda da danışmanlık yapıyorum" dedi. "Belediye Meclisi’nde Kürt kimliğinin temsiliyetinin olması önemli olduğu için aday oldum" diyen Devran, "Özellikle göçmen bir kadın olarak, Kürt ve Alevi bir kadın olarak halkımı yerel kurumlarda temsil edebilmek benim için çok değerli" diye ekledi.

 

Kadın kimliğiyle yer alacak

Yerel yönetimlerde farklı kimliklerin temsiliyetinin önemine vurgu yapan Devran, "Günümüzde ne yazık ki parlamentolarda yaşlı ve beyaz adamların hakimiyeti var. Bizler alınan kararlara boyun eğmek zorundayız. Bu yanlış bir gidişat, değiştirmeliyiz. Demokratik bir yaşam, eşit bir toplum için, hiyerarşik yapı ile kontrol edilen 'Alman elit kültüründen' kurtulmak için yerel siyasete katılmalıyız" dedi.

"Demokrasi sadece oy kullanmak değil, alınan kararlarda söz hakkı olmaktır" diyen Devran, "Eğer belediye projelere imza atacaksa bunda söz hakkı vatandaşta olmalı. Bunun için yerel siyasete katılmamız önemli" diye konuştu.

Temsiliyetimizi güçlendirelim

Kürt kimliğinden ötürü Sol Parti’de yer aldığının altını çizen Devran, "Dersimliyim, sosyalist bir ailenin, feminist bir annenin kızıyım. Almanya’da doğup büyüdüm ama Kürt toplumunun değer ve kültürüyle büyüdüm. Kürt hareketi olarak siyasette güçlüyüz ama temsiliyette zayıfız. Daha güçlü bir ağ kurarak kolları sıvamamız gerekiyor" dedi.

"Demokratik değerleri güçlendirmek, faşizme geçit vermemek için herkes mutlaka oyunu kullanmalıdır" diyen Devran’ın mesajı şöyle: "HDP seçimlerini delegasyon üyesi olarak izleme fırsatı buldum. Eğer bir torun 70 yaşındaki nenesini sırtında taşıyarak sandığa götürebiliyorsa, bu seçimin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. İnsanlar oy kullanma hakkı için yaşamlarını yitirdi. Bunu unutmayalım ve oyumuzu kullanalım."

Birinci sıra adayı

Nusaybinli Civan Akbulut, 20 yaşında ve Die Linke adına Uyum Meclisi’nin 1. sıra adayı. Essen Belediye Meclisi’nde Die Linke listesinden 6. sıra adayı olan Mohamad Shoan Vaisi ise Rojhilatlı.

 

Euskirchen’de başkanlığa aday

Adıyamanlı Cuma Kaya (33), yaklaşık 12 yıldır Almanya’da yerel siyaset içerisinde yer alıyor. 2015 yılından bu yana Euskirchen’de yaşayan Kaya, kentin belediye başkanlığına aday. Kaya aynı zamanda Belediye Meclisi ve Uyum Meclisi’nde de 2. sıra adayı.

Aile politikası, konut, tarım sektörü, eğitim, göçmenlerin ve mültecilerin hakları ve aşırı sağcılara karşı mücadele gibi konularda r