Afganları kapılara yığdılar

Dünya Haberleri —

Pakistan Afganistan sınırı Foto: Vatican News

Pakistan Afganistan sınırı Foto: Vatican News

  • Pakistan, Afganistan vatandaşlarını sınır dışı etmeye devam ediyor. 2 ayda geri gönderilenleri sayısı 280 bini aşarken üç yeni sınır kapısı daha açıldı. Zorla toplananlar kapılara yığıldı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) insan hakları ihlali olarak duyursa da hiç bir yaptırım kararı almadığı belgesiz Afganların Pakistan’dan gönderilme süreci devam ediyor. Pakistan ülkesinde izinsiz yaşadıkları gerekçesi ile 1,7 milyondan fazla Afganı sınır dışı ediyor. Ekim ayından günümüze kadar 280 bin kişinin çoğunluğu yasal takibat ve şiddete maruz kalmamak için Pakistan’ı terk ediyor. Pakistan, ülkeden ayrılması emredilen veya sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan belgesiz Afgan vatandaşlarının ülkelerine geri dönüşünü hızlandırmak için üç yeni sınır kapısı açtı.
Çok sayıda Afgan, hükümetin belgesiz göçmenlerin sınır dışı edilmesi yönündeki baskısı nedeniyle sınır dışı edilmekten kaçınmak için gönüllü olarak evlerine dönmeyi tercih etti. Pakistan bu hamlesiyle, birçoğunun militan saldırılarına ve suçlara karıştığını iddia ettiği 1,7 milyondan fazla Afgan'ı etkiliyor. Geçici hükümette İletişim Bakanı Jan Açakzay, Çaman bölgesindeki ana kapıya ek olarak güneybatı Beluçistan eyaletinde de yeni geçiş noktaları kurulduğunu söyledi.

Çağrılara kulağını tıkadı
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (BMMYK) göre, yeni kararın ekim ayı başında açıklanmasından bu yana 280 binden fazla Afgan vatandaşı Pakistan'ı terk etti. İslamabad, gönüllü ayrılma süresinin 1 Kasım'da sona ermesinin ardından ülke çapında toplama operasyonlarına başladı.
Pakistan şu ana kadar Birleşmiş Milletler'in, insan hakları gruplarının ve Batılı büyükelçiliklerin sınır dışı etme planını yeniden gözden geçirmesi veya kendi ülkesinde zulüm riskiyle karşı karşıya olan Afganları tespit edip koruması yönündeki çağrılarını reddetti. İSLAMABAD

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.