AK üyelerine Öcalan dosyası

Diaspora Haberleri —

15 Ekim 2020 Perşembe - 23:00

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması amacıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde AK önünde gerçekleştirilen eylem 5. güne girdi.

 

BARIŞ BALSEÇER

Eylemi bu hafta sürdüren aralarında siyasetçi, demokratik kurumlar ve inanç kurumları temsilcilerinin yer aldığı ilk grup dün AK üyesi ülkelerin daimi temsilciliklerine Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekilen dosyalar iletti. KCDK-E tarafından hazırlanan "Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı" başlıklı dosya dün Avusturya, İsviçre, Almanya, Kıbrıs, Hollanda, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Danimarka, Fas, İsveç ülkeleri temsilciliklerine verildi. İlk etapta 11 üye ülkeye dosya iletilirken; AK üyesi ülkenin daimi temsilciklerine dosya iletme çalışması bir ay sürecek oturma eylemi boyunca devam edecek.

7 bin 913 gündür esir

9 yıldır Öcalan’a Özgürlük Nöbet eyleminin devam ettiği eylem alanı ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan afişleri ve dövizleriyle donatıldı. Öcalan’ın İmralı’da 7 bin 913 gündür İmralı’da tecrit altında olduğuna dikkat çeken afişin yanı sıra alanda "Abdullah Öcalan’a Özgürlük", "Şimdi Özgürlük Zamanı", "Faşizme ve Soykırım Durdurun" gibi pankartlar yer aldı.

Freiburg’dan kızıyla geldi

Kürt halkı ve dostlarının eyleme destek ziyareti ise devam ediyor. Maraş Dernekleri Federasyonu (MAR-DEF) ve TEV-ÇAND üyesi sanatçılar devrim şarkılarıyla direnişe destek verdiler. Almanya’nın Freiburg kentinde