Akar’ın yüzüne suçlarını sıraladılar

16 Kasım 2021 Salı - 18:17

Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar

Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar

  • HDP milletvekilleri, Türk Savunma Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde sunum yapan Bakan Hulusi Akar’ın yüzüne savaş politikası, bütçesi ve suçlarıyla ilgili gerçekleri sıralayarak, Saddam’ın sonunu hatırlattı.

 

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bütçesi görüşmelerinde Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar sunum yaptı. Yapılan işgal saldırılarının "uluslararası hukuka uygun, Irak ve Suriye’nin hak ve hukukuna saygılı, meşru müdafaa hakkı kapsamında" olduğunu ileri süren Akar, sivil katliamlardan bahsetmedi. Uluslararası raporlara da sivil katliamları inkar eden Akar, Güney Kürdistan’daki işgal saldırılarını Irak ile koordineli yatıklarını söyledi. Akar, Kuzey-Doğu Suriye konusunda ise "Suriye konusunda Rusya ile sahada ve masada temas ve koordinasyonumuz devam etmektedir” dedi.

S-400, F-35 ve F-16 gündemlerine ilişkin ABD ile temaslarının sürdüğünü kaydeden Akar, "Şu anda da bir heyetimiz ABD’dedir" diye konuştu. Sunum ardından milletvekilleri konuşma yaptı.

Tek bir çözüm kelimesi yok

HDP Amed Milletvekili Garo Paylan, takım elbise giyen Akar’ın asker gibi sunum yaptığını; siyasetin, sorunların çözüm yeri olduğunu belirterek, "Siz hep sorunlardan bahsettiniz. Sorunların tespiti var ama çözümü ile ilgili tek bir kelime etmediniz. Kürt sorunu, Kıbrıs sorunu, Ege sorunu, ulus develete dönüşürken miras kaldı. Yüz yıla yakındır ne huzur ne de refah var" dedi.

O cümleyi 12 yaşında duydum

Akar’ın ‘Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hala getirilene kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir’ dediğini hatırlatan Paylan, şöyle devam etti: "Bu cümleyi ilk 12 yaşında duydum. Şimdi 43 yaşındayım ve aynı cümleyi bir Savunma Bakanı söylüyor. Bu akılla gidersek, benim çocuklarım da 30 yıl sonra o koltukta oturan Savunma Bakanı’nın aynı cümlesiyle muhatap olacaktır.

Üç yılda 2 milyon soruşturma

Son üç yılda hükümetiniz 2 milyon yurttaşımıza TMK kapsamında soruşturma açtı. Aileleriyle birlikte 10 milyon yurttaşımız eder. Sunumunuzda sadece bir cümlede barış ve huzur geçiyor. Tek cümleniz bu, geri kalan sunumunuz da tank, füze, onu aldık, bunu ezdik. Onun dışında bir şey yok. Siyaset sorunları çözme yeridir. Son 6 yıldır agresif, çatışmacı ve yayılmacı politikalar devreye koydunuz. Bunun sonuçlarını ne kazandık, ne kaybettik üzerinden soğukkanlılıkla bir değerlendirme yaptınız mı? Kapanışta bunu bekliyorum.

246 milyar TL savaşa

Bugün Türkiye’de güvenlik alanına 246 milyar TL harcayacaksınız. 6 yıl önce her 10 TL’nin 1 TL’si savunmaya giderken, şu anda her 10 TL’nin 2 TL’si savunmaya gidiyor. Türkiye’nin işçisinden, köylüsünden aldığınız paralarla savunmayı artırıyorsunuz.

 Saddam da yapıyordu

Saddam da tanka topa yatırım yaptı. Saddam iflah oldu mu?ülkesi de abad olmadı, yıkım yaşandı.

40 milyar zarar ettiniz

2,5 milyara aldığınıs S-400’ü depoda çürütüyorsunuz. Dolar 10 TL’dir. 2014’te barışçıl politikaları konuştuğumuz da dolar 2,5 TL idi. Barışçıl politikalar döneminde kaynaklarımız daha çok huzura, barışa gidiyordu. 'Onu asarım, bunu keserim’ diye çeşitli coğrafyalarda bayrak gösterdiniz. Kaynaklar silaha gitti. Huzur ve refah yok oldu. Bugün S-400 ile F-35 politikanız 40 milyar TL zarar verdi. S-400’le çöpe attığınız parayla milyonlarca yurttaşımızı emekli olabilirdi."

Kimyasal silahlar

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğullar ise Federe Kürdistan’da kullanılan kimyasal silahlara dikkat çekti. Bölgede kimyasal silah kullanıldığına dair iddialar olduğunu kaydeden Hatimoğulları, Avrupalı, Iraklı gazetecilerin, aydın ve yazarların beyanlarını hatırlattı.

Türkiye’nin dış siyasetinde özellikle ABD ve Rusya arasında sıkıştığını belirten Hatimoğulları, “NATO ile ‘Avrasya Paktı’ arasında bir git gel yaşanmasından kaynaklı Türkiye dış siyasette çok büyük kayıplar yaşıyor. ‘Sahada var olmak’ diye bir kavramdan sizler özellikle bahsediyorsunuz ama görünen o ki sahada da ciddi anlamda kayıplar verilmeye başlanmış. Burada belirleyici olan şey -ısrarla üzerinde durduğumuz noktalardan biri – Neo Osmanlıcı yayılmacı politika, ikincisi ise Kürt nefreti üzerine kurulmuş bir dış siyaset. Bunlar Türkiye’yi başta Suriye olmak üzere sahada ciddi bir biçimde zayıflatan meselelerdir. Biz her zaman şunu ifade ettik: Kürt sorununu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözmüş olan bir ülkenin bölgesel güç bağlamında elinin daha fazla güçlü olabileceği kanaatindeyiz” şeklinde konuştu

İşgal alanlarındaki suçlar

BM’nin ve Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporlarına değinen Hatimoğulları, Türk ordusunun bulunduğu bölgelerde kadına yönelik çok yoğun cinayetler, kadın kaçırmaları, kadınların pazarlarda satılması gibi pratikler olduğunu vurguladı. Elinde raporlar olduğunu dile getiren Hatimoğulları, son olarak da SADAT - ordu ilişkisine dikkat çekti. Hatimoğulları, “SADAT, orduya neredeyse alternatif bir savaş şirketine dönmüş durumdadır. Ordu artık eski ordu olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. SADAT’la ilgili değerlendirmelerinizi almak istiyoruz” dedi.

Kürdistan hiç yokmuş

Hatimoğulları'nın Federe Kürdistan’da kimyasal silah kullanımına dair ifadeleri Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz ve Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı rahatsız etti. Yılmaz, Türkiye’nin hiçbir ülke ile savaşta olmadığını savundu. HDP’li Garo Paylan, başkanın tarafsız olması gerektiği hatırlatmasında bulundu. AKP’li Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz’a destek ise AKP’li Salih Cora’dan geldi. Akar ise “Türkiye ve Türkiye dışında Kürdistan diye bir coğrafya yoktur” dedi. Ardından HDP'li Garo Paylan, “Nasıl yok, Irak Kürdistanı yok mu” diye sordu, ancak Akar'dan bir cevap gelmedi.

Akar, kimyasal silah kullanımına dair soruya da şu cevabı verdi: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kesinlikle ve asla herhangi bir şekilde kimyasal silah yok. Böyle bir şey söz konusu değil. Ne alındı, ne saklı, ne gizli. Böyle bir şey yok. Bu kimyasal silahların nerden alındığı, nereye gittiği takibi çok kolaydır. TC’nin, TSK’nın yaptığı terörle mücadeleyi lekelemek için bu tür iddialar periyodik olarak tekrarlanıyor.”

Tartışmalara İYİ Parti de hükümet kanadı da katıldı. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.