AK’de Öcalan görüşmeleri

Yurt Dışı Haberleri —

Strasbourg’da Avrupa Konseyi (AK) önündeki oturma eylemi

Strasbourg’da Avrupa Konseyi (AK) önündeki oturma eylemi

  • Strasbourg’da Avrupa Konseyi (AK) önündeki oturma eylemi 2. gününü geride bırakırken; HDP’li vekiller, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları ile Uluslararası Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi AK de bir dizi görüşme gerçekleştirdi. 

Fransa’nın Strasbourg kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecride karşı Avrupa Konseyi (AK) önünde başlatılan eylemi 2. gününde Almanya’dan gelen FED-GEL ve FCDK-KAWA federasyon üyeleri devraldı. KNK üyesi Kamuran Berwari burada katıldığı seminerde Kürt halkının haklı mücadelesinin mutlaka başarıya ulaşacağını ifade ederek,“Büyük bedeller verilerek bu mücadele sürüyor. Kurdistan dört parçaya ayrılmış. Kurdistan’da mücadele sürüyor. Birlik olursak haklarımızı elde ederiz. Birlik olmaktan başka çaremiz yok” dedi. Soğuk havaya rağmen tecridi kınayan ve CPT’yi görevi çağıran dövizlerle Kurdistanlılar eylemlerini sürdürürken, TEV-ÇAND sanatçıları da seslendirdikleri parçalarla eyleme destek verdi. 

4 heyet birden

Kitle AK önünde eylemdeyken; Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatı İbrahim Bilmez, HDP’li vekiller Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy ile HDP Avrupa Temsilcisi Faik Yağızay ile Uluslararası Öcalana Özgürlük ve Kadın inisiyatifleri siyasi tutsakların durumu ve özel olarak da tecride ilişkin AK’de görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelere ilişkin bilgi veren Yağızay, “Bazı parlamenterler ve siyasi komisyonlar ile görüşmeler yapıldı. Avrupa Konseyi(AK) Genel Sekreteri, İnsan Hakları Komiseri, AK yerel yönetimler kongresi Başkanı, Genel Sekreter Yardımcısı, izleme, siyasal, hukuk komiteleri ile görüşmeler yapılıyor. Bir kısmıyla görüşüldü, temaslarımız Cuma gününe kadar sürecek” dedi.

Öcalan’ın avukatlarının bugün ise CPT ile bir görüşme yapması planlanıyor. 

AK önündeki oturma eylemi ise bugün bir mitingle sonlandırılacak.STRASBOURG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.