Albayrak ve Şahin serbest bırakılsın

Diaspora Haberleri —

27 Kasım 2020 Cuma - 15:50

  • Yunanistan'da iki mülteci avukata yardım ettikleri için tutuklanan Albayrak ve Şahin için Almanya, İsviçre, Belçika, Hollanda'da eylemler yapıldı.

 

Yunanistan'ın mültecilerle dayanışmayı suç sayan uygulamalarına Avrupa'nın birçok ülkesinde tepki gösterildi. İki mülteci avukata yardım ettikleri için tutuklanan Ali Can Albayrak ve Hüseyin Şahin'in serbest bırakılması istendi.

Almanya'nın Frankfurt kentinde, AGİF ve Young Struggle'ın çağrısıyla Yunan konsolosluğu önünde basın açıklaması yapıldı. AvEG-Kon Yönetim Kurulu üyesi Mesut Duman son dönemlerde göçmenlere yönelik insanlık dışı uygulamalarla gündeme gelen Yunanistan’ın mülteci düşmanı tutumuna tepki göstererek, "Ali Can Albayrak ve Hüseyin Şahin'in yaptıkları insanidir, doğrudur ve savunulması gerekir" diye konuştu. Duman, AvEG-Kon'un yayınladığı bildiriyi okuyarak, Avrupa'da faaliyet yürüten tüm parti ve örgütlere, Yunanistan devletini protesto etme çağrısı yaptı. Eyleme ATiK, Yeni kadın ve Dritte Reie de destek verdi.

İsviçre'nin Basel kentinde de Şengal'e dönük saldırıları kınamak için yapılan eylemde, Yunanistan'da tutuklanan Ali Can Albayrak ve Hüseyin Şahin'in hukuksuz bir şekilde işkence yapılarak gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları protesto edildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel'de de Brüksel Halkevi aktivistleri, Yunanistan Konsolosluğu'na dosya verdi. Ayrıca, Yunanistan Birleşik Sol grubun Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Konstantinos Arvanitis, Stelios Kouloglou, Elena Kountoura, Dimitrios Papadimoulis, Nikos Androulakis ve Belçika'daki demokratik kitle örgütleri ve Af Örgütü’ne dosyalar gönderildi.

Hollanda'nın Den Haag kentinde de Yunanistan Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen açıklamada, "Ülkelerinde verdikleri özgürlük ve demokrasi mücadelesi sebebiyle faşist Türkiye tarafından ağır hapis cezalarına çarptırılan ve Yunanistan'a iltica talebinde bulunan Ali Can Albayrak ve Hüseyin Şahin'in, mültecilerle dayanışma gösterdiği için 'insan kaçakçılığı' gibi asılsız bir suçlamayla tutuklanması; Yunanistan'ın mülteci düşmanı politikalarını gözler önüne sermektedir. Darp, çıplak arama işkencesi yaptığınız, özel eşyalarına el koyup tecrit uyguladığınız yoldaşlarımız derhal serbest bırakılsın" denildi. Hukuksuz bir biçimde tutuklanan Şahin ve Albayrak'ın fotoğraflarının taşındığı açıklamada, "Mültecilerle dayanışmak suç değildir", "Hüseyin ve Alican'a özgürlük", "Yaşasın enternasyonal dayanışma" sloganları atıldı. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.