Ali’nin katili devlettir!

Yurt Dışı Haberleri —

19 Haziran 2022 Pazar - 17:30

Londra'da protesto yürüyüşü

Londra'da protesto yürüyüşü

  • Kuzey Londra’da 17 yaşındaki Kürt bir gencin bıçaklanarak öldürülmesi üzerine yüzlerce kişi Tottenham Polis Merkezi’ne protesto yürüyüşü düzenleyerek, “Ali’nin katili, çetelere karşı önlem almayan devlet ve polistir” dedi.

Kuzey Londra’nın Tottenham bölgesinde 17 yaşındaki Ali Baygören adlı genç 18 Haziran Cumartesi günü evinden çıkarken arkasından bıçaklanarak öldürüldü. Ailesi Pazarcık İlçesi’ne bağlı Tilkililer Köyü nüfusuna kayıtlı olan Baygören’in öldürülmesi ile ilgili iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Son zamanlarda Kürdistan ve Türkiyeli göçmenlerin yoğun yaşadığı Kuzey Londra bölgesinde çeteler tarafından birçok cinayet işlendi. Bu cinayetlerin önü alınamazken son olarak çocuk yaştaki Ali Baygören’in öldürülmesi infiale yol açtı.

Çetelere karşı birlik çağrısı 
Olaya tepki göstermek amacıyla Tottenham Stadyumu karşısında toplanan ve aralarında Britanya Alevi Federasyonu (BAF), Cemevi, Kürt Halk Meclisi, Göçmen İşçiler Kültür Derneği’nin (Gik-Der) de bulunduğu kitle bir açıklama yaptı. BAF eski Başkanı İsrafil Erbil, çetelere karşı birlik olunması gerektiğini belirterek, polis ve devletten bir şey beklemek yerine örgütlenerek bu çetelerin önüne geçilebileceğini ifade etti. Açıklamanın ardından alkışlar ile yürüyüşe geçen kitle sık sık “Çetelere karşı omuz omuza”, “Çete cinayetlerine son” sloganları attı.  

Polis uyarılara aldırmadı
Açıklamanın ardından Tottenham Polis Karakolu’na yürüyen kitle adına konuşan Gik-Der Sözcüsü İbrahim Avcıl ise  birçok defa çeteler konusunda polisi uyardıklarını ifade ederek, “Polis hiçbir çağrımızı duymadı. Dolayısı ile bugün Ali’nin katili polis ve devlettir" dedi. LONDRA 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.