Alman hükümeti ortak tavrı engelliyor

Dünya Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 17:20

  • Die Linke Milletvekili Sevim Dağdelen, Alman hükümetinin "Türkiye'nin neo-Osmanlıcı politikalarına karşı Avrupa'da ortak bir tavır alınmasını engellediğini” söyledi.

 

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in “AKP ile Milli Görüş arasındaki ilişkiye” dair verdiği soru önergesine yanıt veren Alman hükümeti, Müslüman Kardeşler ile bağlantılı olan Milli Görüş’ün AKP ile yakın temas içinde olduğunu belirtti.

Deutsche Welle’nin haberine göre Die Linke Milletvekili Sevim Dağdelen, Alman hükümetine “AKP ile Milli Görüş arasındaki ilişkiye” dair soru önergesi verdi. Önergeye yanıt veren Alman hükümeti, Müslüman Kardeşler örgütüyle ilişkide olan ve Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenen Milli Görüş’ün Erdoğan ile temas içinde olduğunu belirtti.

Milli Görüş’ün 2016 yılı öncesi Erdoğan’ı “hain” olarak gördüğünü, 15 Temmuz darbesi sonrası ise yeniden ilişkilendiğini kaydeden Alman hükümeti, Türk devletinin Almanya'daki Türkiye kökenli topluluklar üzerinde nüfuz kurma faaliyetlerinin sürdüğünü, Erdoğan rejiminin Alman toplumundaki siyasi iradeye ve karar alma mekanizmalarına etkide bulunmaya çalıştığını” belirtti. Önergeye verilen yanıtta,  Milli Görüş ve Müslüman Kardeşler örgütü yöneticileriyle Ankara'daki Diyanet İşleri Başkanlığı ve Almanya'daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) arasındaki bağlantılara da işaret edildi. Alman hükümeti, bu bağlantıların ortak organize edilen etkinliklerde de görüldüğünü ifade etti.

DİTİB destekleniyor

Soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, Erdoğan'ın ideolojik ve siyasi köklerinin Müslüman Kardeşler örgütüne dayandığının ilk kez resmen telaffuz edilmesinin memnuniyet verici olduğunu" belirtti, fakat Alman hükümetinin "Türkiye'nin neo-Osmanlıcı politikalarına karşı Avrupa'da ortak bir tavır alınmasını engellediğini” ifade ederek bu tutumu eleştirdi. Erdoğan’ın İslamcı-milliyetçi ağının Almanya'da kamu güvenliğini tehdit ettiğini kaydeden Dağdelen, DİTİB'in Almanya’da çeşitli eyaletler tarafından desteklendiğine dikkat çekti.

70 bin euro usulsüzlük

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Berlin’de korona yardımlarında usulsüzlük şüphesiyle Mevlana camisinde arama yapılmasını “ırkçılık ve İslam düşmanlığı” olarak nitelendiren Türk Başbakanı Erdoğan’a yanıt veren Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, polisin yasalar ve hukuk çerçevesinde işini yaptığını, Almanya'da inancını barışçıl şekilde yaşayanların anayasal koruma altında olduğunu belirtti.

Alman polisi Berlin’de koronavirüs salgını yardımlarında usulsüzlük şüphesiyle Kreuzberg semtindeki bir cami ve bazı dükkanlarda arama yapmış,  şüphelilerin usülsüz olarak 70 bin euro acil yardım aldığını açıklayarak, soruşturmanın devam edeceği duyurmuştu.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.