Almanya'da kapanma 28 Mart'a uzayabilir

Dünya Haberleri —

3 Mart 2021 Çarşamba - 15:30

  • Almanya'da kapanma kararının 28 Mart’a kadar uzatılması planlanıyor. Kademeli olarak tedbirlerin gevşetilmesi öngörülürken, eyalet başbakanları acele davranılmaması gerektiğini belirtiyor.

 

Almanya’da 16 Aralık’ta alınan kapanma kararının 28 Mart’a kadar uzatılabileceği belirtiliyor. Koranavirüs sürecinin seyrine ilişkin Alman medyasında yer alan taslak karara göre kısıtlamalar eyaletlerdeki vaka sayısına göre kademeli olarak gevşetilecek. Ülkede geçtiğimiz hafta okul ve kreşler açılırken, 1 Mart itibarıyla kuaförler de yeniden kapılarını açtı. Taslakta kademeli olarak çiçekçi, kitapçıların açılması, daha sonra ize mağaza ve müzelerin açılması öngörülüyor.

Kısıtlamalar nedeniyle ekonomi dünyasında iflas eşiği uyarısı yapılırken, tedbirlerin kaldırılması talep ediliyor.

Toplam vaka sayısının 2 milyon 500 bine yaklaştığı ülkede Merkel hükümeti, koronavirüsün mutasyonlu türünün artış göstermesi nedeniyle daha temkinli hareket edilmesi gerektiğini savunuyor.

İtalya’da 6 Nisan’a uzatıldı

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alan İtalya’da ise virüsün mutasyon geçiren türleriyle mücadelede Draghi hükümeti yeni bir kararname çıkardı. Buna göre mevcut tedbirler ek önlemlerle 6 Nisan tarihine kadar uzatılacak.

Başbakan Mario Draghi hükümetinin hazırladığı kararname kapsamında çok yüksek riskli (kırmızı) bölgelerdeki bütün okullarda uzaktan eğitime geçilecek, bu yerlerde  6 Mart'tan itibaren dükkan ve kuaför gibi işletmeler kapalı kalacak. Ülke genelinde acil gereksinimler (iş, sağlık vb) dışında seyahat yasağı 27 Mart’a kadar devam edecek.

Paskalya’ya kadar devam

Toplam vaka sayısının 3 milyon 200 bine, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 70 bine yaklaştığı İspanya’da ise uzun süre sonra ilk kez can kaybı 200’ün altına düştü.

Pandemi nedeniyle 25 Ekim 2020'den bu yana OHAL ilan edilen ülkede, yerel yönetimlerin inisiyatifiyle bazı tedbirler ocak ayı başında sertleştirilmiş ve bu da vaka sayısının düşüşüne yansımıştı. Salgının yoğun görüldüğü yerlerde gece sokağa çıkma uygulaması devam ederken, ekonomik nedenlerden ötürü restoran, bar ve mağazalarda çalışma koşullarıyla ilgili tedbirlerin gevşetilmesi öngörülüyor. Ülkede seyahat serbestisine ilişkin kısıtlamaların ise Paskalya Bayramı'nda da sürmesi öngörülüyor.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.