Almanya'dan AKP alarmı

Dünya Haberleri —

Alman Adalet Bakanı Marco Buschmann - Foto: AFP

Alman Adalet Bakanı Marco Buschmann - Foto: AFP

  • Almanya Adalet Bakanlığı AKP’nin seçim kampanyasında nefret söylemi ve kutuplaştırıcı dilini Almanya’ya taşıyabileceğine dikkat çekerek yaşanacak kanunsuzluklara karşı içişleri ve dışişleri bakanlıklarına önlem alınması için yazı gönderdi. 

Türkiye’de yaklaşan seçimler Almanya’da yaşayanları da doğrudan etkilemeye başladı. Almanya Adalet Bakanı Buschmann'ın, içişleri ve dışişleri bakanlarına gönderdiği yazıda AKP'nin insan onurunu zedeleyecek ve nefret söylemini öne çıkaracak bir seçim kampanyasını yapabileceği konusunda uyarı yapıp tedbir alınmasını istedi. 
14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri öncesinde AKP'nin Almanya'daki seçim kampanyaları Alman politikacıları harekete geçirdi. Adalet Bakanı Marco Buschmann'ın İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'a bir yazı göndererek nefret söylemi içeren kampanyalara karşı önlem alınmasının önemine dikkat çektiği bildirildi. Rheinische Post gazetesi, Hür Demokrat Partili (FDP) Buschmann'ın mektupta "Seçimler göz önünde bulundurulduğunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taraftarlarının önümüzdeki haftalarda Almanya'da da daha güçlü bir şekilde seçim kampanyası yürütmesi beklenmektedir. Kampanya etkinlikleri çerçevesinde, insan onurunu zedeleyen nefret söylemi içerikli mesajlar yayılmasını hesaba katmak zorundayız" dediğini aktardı.

AKP’nin sicili kabarık
AKP milletvekili Mustafa Açıkgöz'ün 13 Ocak'ta Neuss kentinde yaptığı konuşmada sarf ettiği, PKK ve Gülen yapılanması mensupları için "Saklandıkları deliklerden çıkarıp yok edeceğiz" diyerek nefret söylemini açıkça ifade etmişti. Bu gelişme ardından, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.
Adalet Bakanı Buschmann mektubunda, "Yaşanan vakalar, bazı Türk yetkililerin seçim kampanya etkinliklerinde siyasi rakiplere karşı bilinçli olarak insan onurunu zedeleyici dil kullanacaklarını gösteriyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez ve düşünce özgürlüğü sınırlarının açık bir şekilde ihlalidir" ifadelerine yer verdi.

Türkiye’ye hatırlatma
Buschmann, içişleri ve dışişleri bakanlarına yazdığı mektupta toplanma hukuku çerçevesinde yabancı yetkililerin etkinliklerine izin zorunluluğunun dikkatli bir şekilde uygulanması ve kuralların Türkiye'ye -gerekirse bir kez daha- açık bir şekilde hatırlatılması gerektiğini vurguladı, eyaletlerde toplanma hukuku konusunda ilgili makamlarda da konuyla ilgili duyarlılık yaratılmasını istedi. Yeşiller partisinin iç politika sözcüsü Lamya Kaddor, gazeteye yaptığı açıklamada, bu kurala rağmen "gri alanlar" bulunduğunu, Türkiye bağlantılı Alman dernek ve kuruluşları ya da resmi sıfatı bulunmayan Türk kişiler yoluyla seçim etkinliği yürütülebildiğini kaydetti. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.