Almanya’da gündem işgal saldırılarıydı

Diaspora Haberleri —

3 Haziran 2022 Cuma - 19:30

HDP heyetinin Almanya temasları

HDP heyetinin Almanya temasları

  • Almanya’nın başkenti Berlin’de HDP’li vekiller, iktidar ve muhalefet partileriyle görüşmeler yaptı. Temaslara ilişkin bilgi veren HDP Almanya Temsilcisi Leyla İmret, gündemlerinin Türk devletinin işgal saldırıları olduğunu aktararak, diplomatik temaslarının süreceğini söyledi. 

HAKAN TÜRKMEN / BERLİN

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Mardin Milletvekili Pero Dündar, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ile HDP Almanya Temsilciliği’nden oluşan heyet 30-31 Mayıs tarihleri arasında Berlin’de siyasi parti temsilcileri ve siyasi vakıflarla diplomatik görüşmeler yaptı. Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Ricarda Lang ve Genel Başkan Yardımcısı Pegah Edalatian ile Dış İlişkiler, İnsan Hakları ve Türkiye Almanya Grubu Başkanı Max Lucks ile bir araya gelen HDP heyeti, FDP Dış İlişkiler Sözcüsü Ulrich Lechte, CDU Dış İlişkiler ve Güvenlik Komisyonu üyeleri ile Sol Parti Grup Başkanvekili Dietmar Bartsch ve Dış İlişkiler Sözcüsü Gregor Gysi ile de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. HDP heyeti aynı zamanda Konrad Adenauer Vakfı'ndan Christina Baade ve Heinrich Böll Vakfı'ndan Dr. Imme Scholz ve Jan Phlipp Albrecht ile de görüştü. 

Dostluk gruplarıyla birlikte
HDP heyetine eşlik eden Leyla İmret ile temaslarının olumlu geçtiğini belirterek, “Görüşmelerde AKP-MHP rejiminin Başûre Kurdistan ve Rojava’ya yönelik işgal saldırıları ile şiddet politikaları, sosyal ve kültürel baskılar ele alındı, derinleşen ekonomik kriz” dedi. 

HDP’ye yönelik kapatma davasının da görüşmelerde gündeme geldiğini aktaran İmret, “HDP’ye yönelik antidemokratik politikaları, baskıları uluslararası alanda teşhir etmek için dostluk gruplarımızla dayanışma içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye ekledi. 

Türkiye’de seçimler yaklaşırken Avrupa’daki diplomatik çalışmalara hız verileceğini ifade eden İmret, “Sadece Almanya değil, Avrupa kıtasından Amerika kıtasına kadar diplomasi çalışmalarımız sürecek” diye konuştu.

HDP Almanya Temsilcisi Leyla İmret (solda), Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı
Ricarda Lang (ortada) ve Mardin Milletvekili Pero Dündar (sağda).
paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.