AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Avrupa Parlamentosu’nda “Türkiye'de Hak ve Özgürlükler: Hukuk, Cezaevleri ve Kürt Sorunu” başlıklı bir konferans düzenlenecek.

Alanında uzman çok sayısıda siyasetçi, hukukçunun konuşmacı olarak katılacağı konferans 13 Haziran’da Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılacak. Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Avukatlar Birliği (ELDH) ile Uluslararası Hukuk ve Demokrasi Derneği (MAF-DAD) tarafından organize edilen konferans, Avrupa Parlamentosu’ndaki Sol Parti (Die Linke), Sosyalistler ve Demokratların İlerici İttifakı (S&D) işbirliğiyle gerçekleşecek. 

Siyasetin yargısallaşması
Konferansın açılış konuşmacıları AP Sol Eşbaşkanı Martin Schirdewan, ELDH Eşbaşkanı Prof. Bill Bowring, MAF-DAD Başkanı Heike Geisweid. “Türkiye’de siyasetin yargısallaşması” başlıklı oturumda Asrın Hukuk Bürosu’ndan Avukat Faik Özgür Erol, Türkiye’de yargının siyasi süreç üzerindeki etkisini değerlendirecek. Bu oturumda, Katalonya’dan ELDH Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Louis Lemkow, Middlesex Üniversitesi’nden Prof. Philip Leach, AP Milletvekili Fabio Massimo Castaldo da AİHM kararlarının uygulanmaması, siyasetin yargısallaşmasına Avrupa’nı bakışı gibi konuları ele alacak. 

İmralı ve tecrit
İkinci panelin başlığı ise “cezaevleri, izolasyon ve yargı”. Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Nahit Eren, Türkiye’deki ceza infaz sistemini ele alcak. Asrın Hukuk Bürosu’ndan Avukat Cengiz Yürekli, İmralı deneyimi üzerinden tecrit ve cezaevlerindeki durum hakkında bilgi verecek. 2023 Cezaevi Delegasyonu Üyesi Avukat Miriam Fieding uluslararası heyetlerin gözlem ve tavsiyelerini aktaracak. Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) Avukat Rengin Ergül ise Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin “umut hakkı” kararını değerlendirecek. Konferansın üçüncü paneli ise “Türkiye için demokratik perspektif” başlığıyla gerçekleşecek ve çözüm yolları üzerinde durulacak. İrlanda’dan Sosyalist Avukatlar Derneği’nden Declan Owens “Çatışma çözümü deneyimleri ve hukukun rolü” başlıklı bir sunum yapacak. Norveç Pen’den Caroline Stockford “Kütçe savunma hakkı ve Kürt gazetecilere, medyaya yönelik baskıları” ele alacak. AP Sosyalistler ve Demokratların İlerici İttifakı Grubu’ndan Giuliano Pisapia ise Türkiye’nin demokratikleşmesinde Avrupa’nın rolü üzerine konuşacak. 
13 Haziran Salı günü düzenlenecek konferansta Türkçe çeviri de olacak. Kayıt için registration@eldh.eu veya info@mafdad.org adreslerine başvuru mümkün. HABER MERKEZİ 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.