Apê Rıfat Elazığ’a uğurlanacak

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Kurdistan devrimine gönül vermiş, bu uğurda bir ömür mücadele içinde olan herkesin Apê Rıfat olarak tanıdığı Rıfat Çelebi’nin cenaze töreni Nürnberg’de yapıldı. Vasiyetinde Kurdistan’a defnedilmek istedini söyleyen Apê Rıfat yurda gönderilecek. 

MURAT AYDIN/NÜRNBERG

PKK’nin öncü kadrolarından, Kurdistanlı Öğrenciler Birliği’nin (YXK) kurucusu şehit Hüseyin Çelebi’nin babası Rıfat Çelebi için Nürnberg'de cenaze töreni düzenlendi. “Beni Kurdistan’a gömün” diyen Rıfat Amca vasiyeti üzerine Elazığ’da toprağa verilecek. 
Rıfat Çelebi (87) tedavi gördüğü Nürnberg Hallerwiese Hastanesi’nde 21 Mayıs Pazar günü yaşamını yitirdi. Kurdistan Özgürlük Mücadelesi’nde yıllardır emek veren Rıfat Çelebi için Medya Halk Evi'inde cenaze töreni düzenlendi. Törene FED-GEL Eşbaşkanı Sait Öztürk, KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Partizan, MLKP, ATİF, Alman Sol Parti, Xeta-Sor temsilcileri ve çok sayıda Kurdistanlı ve dostları katıldı. 

Yolumuzu aydınlattı
Medya Halk Evi'inde Pir Ali Bali tarafından okunan deyişlerle Alevi inancına uygun cenaze töreni düzenlendi. FED-GEL Eşbaşkanı Sait Öztürk yaptığı konuşmada, “Rıfat Çelebi, Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin takipçisi, emekçisi, militanıydı. Başkan Apo'ya büyük bir sevgi duyuyordu. O’nun fedakarlığından, emeklerinden, mücadeleci kişiliğinden çok şey öğrendik ve yolumuzu aydınlattı” dedi.