Arjantin’de sol sürpriz

Dünya Haberleri —

Sergio Massa

Sergio Massa

  • Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı Arjantin’de solcu aday oyların çoğunu alsa da ilk turda seçilemdi. İkinci tura kalan seçimde sürpriz bir çıkış yana solcu Sergio Massa ile aşırı sağcı Javier Milei yarışacak. 

Arjantin’de cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda hiç bir aday diğerine üstünlük sağlayamadı. Seçimlerin ilk turda bitmesi için bir adayın yüzde 45’ten fazla oy alması gerekiyordu. İlk sonuçlara göre Massa oyların yüzde 36’sını alırken, Milei’nin oyları yüzde 30’un biraz üzerinde görünüyor. Kamuoyu araştırmacıları sandığa gitme oranının yüzde 74 olarak gerçekleştiği seçimde bu sonuçları beklemediklerini kaydediyor. Bu sonuçlar ile seçim ikinci tura kalırken Kasım’da yapılacak seçimin sonuçlarını sahadaki ittifakları belirleyecek. 
Ekonomi Bakanı olan cumhurbaşkanı adayı Massa’nın yüzde 36’lık oy sürpriz olarak değerlendiriyor. Arjantin’de enflasyon yüzde 140’a dayanmış durumda.
Solcu aday Massa, kemer sıkma politikalarının bir önceki merkez sağ hükümetin politikalarının sonucu olduğunu savunuyordu. BUENOS AİRES

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.