Asgari ücret 13 bini geçmeli

5 Aralık 2022 Pazartesi - 17:00

DİSK Basın açıklaması

DİSK Basın açıklaması

  • Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), asgari ücret talebini 13 bin 200 TL olarak açıkladı. 

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücretin net 13 bin 200 TL olması gerekir. Bu miktar 2023 yılı içinde tekrar değerlendirilmelidir” dedi.

DİSK, 2023 asgari ücretine ilişkin talebini açıkladı. Başkan Arzu Çerkezoğlu, "Asgari değil, insanca yaşam" başlığıyla düzenlenen basın toplantısında, "Bugün yüksek enflasyon karşısında işçilerin ve kamu çalışanlarının gelirleri erimeye devam ediyor. TÜİK’in eksik hesaplanmış rakamlarına göre bile enflasyon yüzde 84, gıda enflasyonu yüzde 100’ün üzerine çıktı" diye konuştu.

Yüksek enflasyonun bölüşüm ilişkilerini de olumsuz biçimde etkilediğini, gelir adaletsizliğinin giderek arttığını kaydeden Çerkezoğlu, şöyle devam etti: "İşgücünün milli gelirden aldığı pay gerilerken sermayenin payı artıyor. Açlık ücret ortalama ücret haline geldi. AB ülkelerinde asgari ücretlerinin oranı yüzde 4 seviyesindeyken Türkiye’de yüzde 50’yi aştı. Ayrıca asgari ücrete erişemeyen milyonlar var. Ülkemiz bir asgari ücretliler toplumu haline gelirken asgari ücretin alım gücü her geçen gün geriledi. Bugün asgari ücreti konuşurken ortalama ücreti konuşuyoruz.”

DİSK'in asgari talepleri

DİSK’in asgari ücrete ilişkin talepleri şöyle oldu:

* Enflasyon tek haneye düşene kadar asgari ücret yılda 4 kez güncellenmeli.

* Asgari ücret belirlenirken dar gelirlilerin gıda enflasyonu ve kişi başına milli gelir esas alınmalı ve asgari ücretin büyümeden payını alması sağlanmalı.

* Bir evde iki çalışan olduğu varsayımından hareketle o eve en az yoksulluk sınırı kadar gelir girebilmelidir.

* Asgari ücrete sağlanan veri muafiyetinin yanında asgari ücret sonrası ilk vergi dilimi yüzde 10’a düşürülmelidir.

* En düşük emekli ücreti asgari ücret düzeyine yükseltilmeli

* Asgari ücretin net 13 bin 200 TL olması gerekir.

Türk-İş: 7 bin 785 lira

Yaklaşık 7 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret miktarını belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 7 Aralık Çarşamba günü buluşacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak toplantıda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil edecek. İkinci tur görüşmeleri ise 14 Aralık’ta yapılacak. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz Perşembe günü TRT Haber’de katıldığı programda 7 bin 785 liranın altındaki bir asgari ücretin kabul edilmeyeceğini söylemişti.