Askerler Kabore’yi alıkoydu 

Dünya Haberleri —

24 Ocak 2022 Pazartesi - 17:20

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore

  • Burkina Faso’da Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore bir grup asker tarafından alıkonularak askeri kampa götürüldü. Reuters’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore, Pazar gecesi başkent Vagadugu'daki evinin çevresinde yoğun silah sesleri duyulmasının ardından askerler tarafından dün gözaltına alınarak bir askeri kampa götürüldü.

Meclis Başkanı Alassane Sakande ve Başbakan Lassina Zerbo'nun da Paspanga jandarma kampına götürüldüğü belirtildi. Sosyal medyada Cumhurbaşkanı Kabore'ye ait olduğu iddia edilen kurşunlanmış bir aracın görüntüsü paylaşılırken, Kabore'nin Fransa Büyükelçiliğine kaçmaya çalıştığı sırada yakalandığı öne sürüldü. Askerlerle cumhurbaşkanlığı korumaları arasında çatışma çıktığı ve Kabore'nin 4 korumasının da alıkonulduğu öğrenildi.

Askerler devlet kanalına girdi

Sosyal medyadaki paylaşımlarda, devlet televizyonu RTB binasının etrafının askeri araçlarla çevrildiği görüldü.

Bazı kaynaklar, askerin bina içine girdiğini ve kısa sürede açıklama yapacağı iddiasında bulundu.

Arkasında Damiba var

Askeri kalkışmanın arkasında ise Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba'nın olduğu bilgisi paylaşıldı. Yarbay Damiba'nın, 12 Ocak'ta "darbe hazırlığı yapmak" suçlamasıyla gözaltına alınan 12. Komando Piyade Alayı Kolordu Komutanı Yarbay Mohamed Emmanuel Zoungrana ile de ilişkili olduğu belirtildi.

Olaylar Pazar günü başladı 

Pazar sabahı Vagadugu'daki iki askeri kışlada sabah silah sesleri duyulmuş ve olayın askeri darbe kalkışması olabileceğinden endişe edilmişti. Hükümet darbe ihtimalinin bulunmadığını duyurmuş ve durumun kontrol altında olduğunu öne sürmüştü. Askerlerin darbe niyetiyle değil daha iyi çalışma şartları talebiyle isyan çıkardığı belirtilmiş, ülke çapında mobil internet kesintisi yaşanmıştı. 

Sokağa çıkma yasağı

Açıklamaların ardından sokağa dökülen bir grup, hükümet partisi Halkın İlerleme Hareketi’nin binasına saldırmıştı.

Bunun üzerine ülke çapında yeni bir emre kadar saat 20.00'den 05.30'a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş eğitime de 2 gün ara verilmişti. Akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Kabore'nin evinin etrafında silah sesleri duyulmuştu.

Terör saldırıları 

Cumhurbaşkanı Kabore'yi El Kaide ve DAİŞ bağlantılı saldırılar zora sokuyordu. Burkina Faso'da 22 Kasım'da Sanmatenga eyaletinde düzenlenen saldırıda 9'u jandarma 19 kişi hayatını kaybetmişti. Sahel bölgesinde 14 Kasım’da düzenlenen saldırıda ise 49'u asker 53 kişi yaşamını yitirmiş, ülke çapında Cumhurbaşkanı Kabore'nin istifası için eylemler düzenlenmişti. Saldırılarda üst üste çok sayıda askerin hayatını kaybetmesi kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.

Terörle mücadelede başarısızlıkla eleştirilen Kabore, 9 Aralık'ta Başbakan Joseph Marie Dabire'yi görevden alarak 2 gün sonra yerine Lassina Zerbo'yu getirmişti. 

Komşu ülke Mali'deki El Kaide ve DAİŞ bağlantılı terörist gruplar, 2015'ten bu yana Burkina Faso'nun kuzey ve doğusunda sık sık saldırı düzenliyor.

VAGADUGU

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.