Avrupa oyunu kullandı

Yurt Dışı Haberleri —

.

.

  • Yurt dışında Cumhurbaşkanlığı seçimi için 20 Mayıs’ta başlayan oy verme süreci sona erdi. Seçmenler 5 gün boyunca oy kulladı. YSK, 24 Mayıs saat 18.24 itibarıyla yurt dışı temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında oy kullanan toplam seçmen sayısının 1 milyon 839 bin 488 olduğunu açıkladı.

ERDOĞAN ZAMUR/ZÜRİH

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda temsilciliklerde ilk 4 gününde temsilciliklerde 1 milyon 666 bin 790, gümrük kapılarında ise 97 bin 183 seçmen oy kullandı. Temsilciliklerde oy kullanma işlemi Çarşamba akşamı saat 22.00’de sona ererken, 24 saat oy kullanılabilen gümrük kapılarında ise oy verme işlemi 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek. 

İsviçre’de rekor katılım
Yurt dışında sandığa gidenlerin 4 günlük sayısı ilk turu aştı. İsviçre’de 14 Mayıs seçimlerinde 105 bin 820 seçmenden 60 bin 47’si oy kullanmıştı. İkinci turda ise ilk 4 günde 61 bin 866 kişi oy kullandı. Son günde ise katılımın yoğun olduğu gözlendi. Seçmenlerin sandığa taşınması için Yeşil Sol Parti Seçim Koordinasyonu ile İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu çalışmaları da seçim boyunca devam etti. 

Sonucu gençler belirleyecek
Seçim çalışmalarında yer alan İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) Eşbaşkanı Hüseyin Mamaklı 14 Mayıs seçimlerine oranla gençlerin katılımının yüksek olduğuna dikkat çekerek “Bu seçimin belirleyeni gençler olacak. İlk seçimde sandığa gelmeyenler yapılan haksızlık karşısında, tekçi anlayışa bir tepki olarak oy kullandı. Her alanımızda otobüsler tutup seçmenleri sandığa taşıdık. İsviçre’de tüm seçimlere göre yüksek bir katılım olması tek adam diktatörlüğünün kaybedeceğinin işaretidir. Birinci turda kazandırtmadık, bu turda da kaybettirteceğiz” dedi.