Avrupa’da KDP protesto edildi

Diaspora Haberleri —

15 Aralık 2020 Salı - 10:38

  • Almanya'nın başkenti Berlin ve Dortmund, Fransa’nın Marignane, Avustralya’nın Sydney kentleri ile Yunanistan'ın Lavrion kampında KDP saldırıları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit protesto edildi.

 

BERLİN  

KDP güçlerinin pazar günü HPG gerillalarına yönelik saldırısı, Almanya'nın başkenti Berlin'de Kürt gençleri tarafından protesto edildi. Alexanderplatz'da bir araya gelen eylemciler adına basın açıklaması yapan TCŞ aktivisti, saldırıyı "ihanet" olarak gördüklerini belirti. Açıklamada, KDP ile Türk devleti arasındaki işbirliğine işaret edilirken, eylemlerin devam edeceği mesajı verildi.

DORTMUND

Kürt gençleri, KDP saldırısına karşı sivil itaatsizlik eylemi yaptı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posteri ile PKK, KCK ve TCŞ bayraklarıyla yürüyüş gerçekleştiren gençler, KDP’yi protesto etti. “Bimrê Îxanet”, “Bijî Berxwedana Gerîla”, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla şehir merkezinden tren garına yürüyen gençler, tüm Kürt gençlerini zaman kaybetmeden KDP saldırılarına karşı alanlara çağırdı.

MARIGNANE

Fransa'nın güneyindeki Marignane komününde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a özgürlük talebiyle gençlik hareketleri TCŞ ve TEKO-JIN, “Tecride, Faşizme, İşgale Son; Bi Hev Re Serhildan” şiarıyla yürüyüş ve miting yaptı. Mitingde PKK ve PAJK'lı tutsakların başlattığı açlık grevi direnişine de dikkat çekildi. Marignane’da her Çarşamba 19.00 ve Pazar 14.00'te eylemler düzenlenmeye devam edecek.