Avrupa’da Maraş ve Roboski anmaları

Diaspora Haberleri —

20 Aralık 2020 Pazar - 16:05

  • Türk devletinin Aralık ayında gerçekleştirdiği Maraş, Roboskî ve 19 Aralık cezaevi katliamları düzenlenen etkinliklerle kınandı.

 

Almanya’nın Frankfurt ve Köln, Fransa’nın başkenti Paris, İsviçre’nin Basel kentleri ile Yunanistan’ın Lavrion kampında 19-25 Aralık 1978’de Türk devletinin Maraş’ta gerçekleştirdiği katliam, 28 Aralık 2011 Roboskî Katliamı, yine 19 Aralık 2000 tarihinde Türkiye cezaevlerinde siyasi tutsaklara dönük operasyonlarında yaşamını yitirenler anıldı.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde MARDEF, FEDA, Dersim Yeniden İnşaa Kongresi’nin çağrısıyla Maraş ve Roboskî katliamları bir yürüyüş ile protesto edildi. Frankfurt Hauptbahnhof önünde başlayan eylemde "Katliamlara son" ve 19 Aralık’ta yaşamını yitirenlerin pankartı taşındı. Eylem, Hauptwache meydanında düzenlenen miting ile son buldu.

KÖLN

Köln’de ise Devrimci Güç Birliği Platformu, Türk devletinin gerçekleştirdiği Aralık katliamlarının yıldönümü dolayısıyla bir miting düzenledi. Heumarkt’ta düzenlenen eyleme Demokratik Toplum Merkezi ve Viyan Kadın Meclisi üyeleri, FEDA, Maraş Girişimi, AGİF, ATİK, Yaşanacak Dünya da katıldı. Eylemde yapılan konuşmalarda Maraş’tan bugüne Türk devletinin katliamcı zihniyetinin değişmediğine dikkat çekildi. HDP eski milletvekillerinden Nursel Aydoğan ise, 23'üncü gününü geride bırakan açlık grevlerine duyarlılık çağrısında bulundu. Eylemde KON-MED bildirisi de okundu ve semah dönüldü. 

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te birçok demokratik ve sol haraketin  katılımıyla Türk devletinin katliamcı uygulamaları protesto edildi. Strasbourg-St-Denis (Kemer) önünde düzenlenen eylemde “19 Aralık katliamını unutma, unuturma!” pankartı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ve PKK bayrakları da taşındı.

Eylemde, Proleter Devrimci Duruş adına Kemal Demir (Dede) bir açıklama yaptı. Demir, “19 Aralık 2000’de 22 hapishanede faşist diktatörlük devrimci tutsaklara saldırdı, 28 devrimci tutsak faşist diktatörlük tarafından katledildi. Devrimcilere diz çöktüremeyen faşist rejim 19 Aralık öncesinde ve sonrasında olduğu gibi katletme ve yoketme politikasını uyguluyor" dedi. 

Eylemde CDK-F adına Necmeddin Demiralp da bir açıklama yaptı. Demiralp, faşist Türk rejimine karşı ortak mücadelenin önemine dikkat çekti.

BASEL

Türk devlet eliyle Aralık ayında gerçekleştiren Maraş, 19 Aralık cezaevi, Roboskî katlimlarında yaşamını yitirenler İsviçre'nin Basel kentinde anıldı.

Birleşik Devrimci Mücadele, İsviçre Demokratik Güç Birliği (İDGB), Bir-Kar ve Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla Claraplatz meydanında bir anma düzenlendi. Katliamda yaşamını yitirenler anısına mumlar yakıldı, Gulbang okundu ve semaha duruldu.

Anma etkinliğinde katliamlara ilişkin hazırlanan sinevizyon gösterimi de sunuldu. Burada bir konuşma yapan Kürt siyasetçi Demir Çelik, AKP /MHP eliyle sürdürülen katliamlara karşı halkların ortak direnişinin önemine vurgu yaptı.

LAVRION

Yunanistan’ın başkenti Atina’ya bağlı Lavrion kasabasında Maraş ve 19 Aralık katliamlarında yaşamını yitirenler düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Etkinlikte katliamlara ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.